03.03.2023 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Společnosti Westinghouse a Bechtel v Praze pořádaly summit dodavatelů

Nově jmenovaný velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet přivítal  na symposiu Supplier Day 2023 zástupce 55 českých firem. Akci pro dodavatele organizovaly společnosti Westinghouse Electric Company a Bechtel. Obě společnosti v listopadu předložily nabídku na podporu plánovaného rozšíření jaderného programu Česka o reaktor AP1000, který je aktuálně nejpokročilejším a nejosvědčenějším jaderným reaktorem.

Nabídka společností  navrhuje výstavbu jednoho bloku AP1000 v jaderné elektrárně Dukovany s možností výstavby druhého bloku v této lokalitě a dalších dvou bloků v lokalitě Temelín. Po skončení symposia budou společnosti Westinghouse a Bechtel pokračovat v jednání s českými dodavateli, aby diskutovali klíčové úkoly dodávek a výstavby reaktorů.

„Společnosti Westinghouse a Bechtel mě ujistily, že Českou republiku berou velmi vážně. Firmy spolupracují již více než 70 let na úspěšných dodávkách jaderných energetických aktiv ve snaze zajistit čistou a odolnou energetickou infrastrukturu,“ poznamenal velvyslanec Sabet na akci Supplier Day. „Uznávají vaši odbornost a zkušenosti a vědí, že pevné vztahy s vámi a vašimi společnostmi nejsou jen užitečné, ale nezbytné pro úspěch.“

„Český průmysl u nás hraje při zavádění jaderných technologií zásadní roli," řekl Petr Brzezina, Prezident společnosti Westinghouse pro Českou republiku. „Rád bych poděkoval Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Alianci české energetiky a společnosti TÜV Nord za partnerství na tomto sympoziu, které podtrhuje význam společného projektu pro budoucnost českých dodavatelů," uvedl Brzezina.

Ahmet Tokpinar, generální ředitel divize jaderné energetiky společnosti Bechtel uvedl: „Je čas zahájit spolupráci s případnými dodavateli. Těšíme se na vytvoření trvalých partnerství."

Nasazení technologie AP1000 v regionu bude rovněž podnětem k větší synergii, která bude přínosem pro český jaderný program a vytvoří příležitosti pro dodavatele v celé střední a východní Evropě. Loni v listopadu si polská vláda vybrala reaktor AP1000 pro zahájení svého vůbec prvního jaderného programu.

Jaderný reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. Vedle dvou bloků AP1000, které se dokončují v americké Georgii, jsou ve výstavbě další čtyři bloky v Číně. Technologie Westinghouse AP1000 byla také vybrána pro devět bloků na Ukrajině a uvažuje se o ní v řadě dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech.*

/DR-zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down