Spolehlivá technologie a provoz na plný výkon

Záměr postavit bioplynovou stanici řeší v současné době mnoho investorů, a to nejen v zemědělství. A nemálo podniků již prochází fází projektování a schvalování tohoto záměru, jiní teprve vyčkávají, sbírají informace a uvažují o budoucí realizaci.

Bioplynové stanice u nás zažívají velký rozmach a ve srovnání s předchozími obdobími jich nyní ročně vznikají desítky. Pojem „bioplynová stanice“ je však u nás stále ještě poměrně neznámý. Platí to zejména pro širokou veřejnost, která se zatím s bližšími informacemi o provozu bioplynových stanic příliš nesetkává a je ovlivněna především negativními zprávami, kterým média obvykle dávají přednost.

 

Zájemce o stavbu bioplynové stanice čeká mnoho úkolů: ekonomické zajištění projektu, náročný schvalovací proces, výběr dodavatele technologie, výstavba a v neposlední řadě zajištění dlouholetého bezproblémového provozu. Nejdříve se ale musí dobře zorientovat mezi nabízenými technologiemi, získat potřebné reference ze zahraničí i z ČR a zvážit nejen počáteční investice, ale i náklady na provoz a údržbu celého zařízení.

 

Kdo se již alespoň částečně zajímal o problematiku výroby bioplynu v BPS určitě zná jméno Hochreiter. Bioplynové stanice Hochreiter se vyznačují použitím robustní a spolehlivé míchací a čerpací techniky, dostatečně dimenzovaných fermentačních nádrží ze železobetonu, osvědčené kompaktní a výkonné koncepce fermentoru „kruh v kruhu“ i využitím kogeneračních jednotek s vysokou elektrickou účinností.

 

mnoho projektů například v Anglii, Itálii, Španělsku a dalších zemích nejen Evropy.

Dobrou zprávou pro české zákazníky je to, že má již několik let výhradního zástupce i v České republice. Jde o firmu AgriFair, s.r.o., která vznikla již v roce 1991 a původně se zabývala převážně prodejem zemědělské techniky.

 

Kromě firmy Hochreiter zastupuje ještě firmu Fliegl – prodává její přívěsy a návěsy pro zemědělskou i silniční techniku, je dodavatelem zemědělských strojů dalších výrobců včetně servisu a náhradních dílů, ale i zdvihacích zařízení renomovaných výrobců Pfaff Silberblau a Zagro, nabízí kvalitní pracovní oděvy z německé produkce firmy Engelbert Strauss, opravuje poklopy a vpusti technologií firmy HV Kanaltechnik.

 

Bioplynové stanice Hochreiter dodává jako generální dodavatel „na klíč“ a samozřejmě zajišťuje i následný servis, poradenství a spolupráci při provozu stanice. Výsledkem je spolehlivost technologie a dlouhodobý provoz na plný výkon.

 

Celý článek je otištěn v čísle 1/09 časopisu Energie 21.

 

Autor: Ing.  Josef Slavík, AgriFair, s. r. o., www.agrifair.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *