15.01.2024 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stal se klimatický summit COP28 přelomem?

Byl klimatický summit COP28 skutečně přelomem na cestě z doby fosilní? Tato otázka a aktuální situace v omezování klimatické změny bylo tématem semináře, který společně uspořádaly Informační centrum OSN v Praze, Klimatická koalice a Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ). Diskuse panelistů/ek, novinářů a dalších zájemců proběhla v prostorách ČSVTS na Novotného lávce v Praze a zároveň online na platformě Zoom.

Semináři na aktuální téma předcházely smíšené pocity z řad odborné i laické veřejnosti k závěrům monstrózní konference z listopadu a prosince minulého roku, tudíž i řada otázek. Konec konců nejde tu o nic menšího než o budoucnost civilizace a naší planety. Může lidstvo ještě zabránit globální klimatické krizi? Máme k tomu dostatek politické vůle, prostředků a ochoty spolupracovat? Většina panelistů/ek byla přímo u toho, další to sledoval den co den on-line. Toto setkání tak umožnilo podělit se o dojmy i již utříděné poznatky.

Úvodem semináře jednotně od panelistů/ek zaznělo, že konference COP28 byla ve svém závěru velké drama, Shoda delegátů/ek z takřka dvou set smluvních států na závěrečném prohlášení totiž představovala velký oříšek, ne všichni dohodu přivítali.

Zazněla i ostrá kritika, že se jedná sice o historický úspěch, ale jen ve prospěch fosilní lobby, umocněná tím, že jejím hostitelem byl ropný stát – Dubaj. Nicméně onen superlativ „historický“ tu přeci jen rezonuje. A to ve vztahu k formulaci stanovující za cíl poprvé na této úrovni tzv. odchod od fosilních paliv.

Debata pak dospěla i k novému trendu světové zahraniční politiky – postoji toho kterého státu k řešení klimatické krize, k přijetí vlastní odpovědnosti a ochotě spolupracovat a v neposlední řadě i přispívat do dohodnutých fondů.

Výběr z pozitiv i negativ

- Pavel Zámyslický (Ministerstvo životního prostředí) jakožto člen ministerské delegace, která na summitu zajišťovala servis pro premiéra Fialu i ministra Hladíka, ocenil roli EU na tomto fóru. Potvrdila se tu její vůdčí role, pozice subjektu ovlivňujícího další země.

- Miriam Macurovou (Greenpeace) v Dubaji potěšil solidární postoj občanských hnutí z celého světa a jeho silný vliv, který přispěl k přijetí jak již zmíněného závazku odchodu od fosilních paliv, tak i k závazku ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů.

- Podle Romany Jungwirth Březovské (Asociace pro mezinárodní otázky, CzechGlobe – Ústav výzkumu globální změny AV ČR) byla pro pozitivní atmosféru jednání velmi důležitá dohoda Číny a USA ohledně znásobení obnovitelných zdrojů. A v zájmu spravedlivého a rovnoprávného procesu, jak to zdůraznil i generální tajemník OSN Guterres, „je třeba, aby bohaté státy odstoupily od fosilních paliv mnohem dříve a mohly tak pomáhat těm rozvojovým“.

- Magdalena Davis (Člověk v tísni) připomenula, že finanční částky, o kterých se v této souvislosti mluví, sice vypadají velké, ale k transformaci na udržitelný rozvoj zdaleka nestačí. Více peněz jde stále do podpory fosilních paliv. Člověk v tísni zaznamenává např. v Africe sílící boj o zdroje, což dále vede k humanitárním problémům. Původní humanitární a rozvojová organizace je tak nucena zabývat se i environmentální agendou.

- Radim Tolász (Český hydrometeorologický ústav) nevidí naději pro lidstvo po předmětném summitu v Dubaji příliš optimisticky. Jednak ony přijaté závazky nejsou vymahatelné, a pak v probíhajícím procesu přírodních změn je nutné počítat se setrvačností klimatu 20 až 30 let. Již proto nelze záchranná opatření odkládat.

- Jan Kaliba (Český rozhlas), v podstatě jediný český novinář reportující přímo z konference, označil konferenci za bohatý zdroj informací a námětů pro svou další práci a vyzdvihl skutečnost, že Český rozhlas zařadil jeho výstupy do ranního hlavního vysílacího času nejposlouchanější stanice.*

Seminář moderovala Daniela Vrbová. Videozáznam semináře je k dispozici na adrese: https://youtu.be/Vjc66fZETIc
Red (Zdroj: Klimatická koalice)

Na summitu vystoupil i předseda vlády ČR Petr Fiala. Foto archiv/ODS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down