18.11.2022 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát musí firmám pomoci rychle a všem

Svaz průmyslu a dopravy ČR na pravidelné tripartitě projednal (kromě jiného) dopady vysokých cen energie. Na jednání vyzval vládu k urychlenému přijetí řešení pro všechny firmy mimo jiné ve formě zastropování, které poskytne nezbytnou brzdu pro příští rok. Problémy v ekonomice se totiž budou postupně přelévat. Vláda by se tak měla soustředit nejen na řešení současné krizové situace, ale také na další prioritní témata, např. transformaci ekonomiky. Měla by na to myslet i při avizované revizi vládního programového prohlášení, na jehož přípravě je Svaz průmyslu připraven spolupracovat.

Energetická krize přinesla řadu prioritních úkolů, které vyžadují rychlá a často i neobvyklá řešení. Rok 2023 bude právě i v kontextu energetické krize, pokračující války na Ukrajině, tlaku na zvyšování mezd i přetrvávající vysoké inflace kritickým rokem pro český průmysl a podnikání. Situace se ve firmách a především v odvětvích velmi liší. Svaz průmyslu ale předpokládá, že se problémy mohou postupně přelévat do všech odvětví. Na to je potřeba flexibilně reagovat, ale v rámci vymezených strategií programového prohlášení vlády.

„Chápeme, že vláda je pod velkým tlakem. Nicméně krize zdaleka nekončí a pouze rychlá řešení a změny nás nespasí. Zajištění energetické stability je klíčové, potřebujeme se ale zároveň systematicky posouvat v dalších oblastech. V otázkách trhu práce, vzdělávání, digitální ekonomiky, podpory výzkumu a vývoje, exportu nebo například stavebního práva,” říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Vláda už avizovala, že plánuje přepracovat své programové prohlášení. Svaz průmyslu na tripartitě nabídl zástupcům koalice při revizi spolupráci. „Jsme připraveni dát vládě podněty a pomoci vnímat realitu ekonomiky za zaměstnavatele. Proto jsme předsedovi vlády dali k dispozici i programové prohlášení Svazu průmyslu. Obsahuje konkrétní kroky, jak se posouvat v prioritních oblastech a postupně transformovat českou ekonomiku,” komentuje Jaroslav Hanák.

Komentáře k hlavním programovým bodům jednání jsou na webu: https://www.spcr.cz/pro-media/tiskove-zpravy/15701-sp-cr-na-tripartite-stat-musi-doresit-pomoc-s-cenami-energie

(Zdroj: SP ČR)*

Foto archiv/Business-Info

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down