Stavba solární elektrárny v jižní Itálii

Chcete si postavit fotovoltaickou elektrárnu téměř bez rizika neúspěchu? Pak vyhledejte region, kde po celý rok nepřetržitě svítí slunce, neprší a nesněží. Kde jsou rozsáhlé pozemky za výhodných podmínek připravené k výstavbě celých fotovoltaických parků. A kde je dlouhodobý státem garantovaný výkup vyrobené energie a krátká doba návratnosti vložených investic.

Region s takovými podmínkami pro fotovoltaiku může našim investorům připadat jako sci-fi, ale skutečně existuje. Je jím slunná jižní Itálie.

V jihoitalském regionu Puglia je míra slunečního svitu v porovnání s Českou republikou   téměř dvojnásobná. „Výkon solárních elektráren je v této oblasti u fixní instalace panelů vyšší až o 52 %. U konstrukcí, které se natáčejí za sluncem, je produkce vyšší dokonce o 106 %,“ řekl nám ředitel uherskohradišťské společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka.

Podle jeho slov nadstandardnímu výkonu fotovoltaických elektráren v jižní Itálii nahrává i příznivé proudění vzduchu, které ochlazuje solární panely. Vysoké produkci sluneční energie také napomáhá skutečnost, že v jižní Itálii nesněží a téměř se nevyskytují mlhy, které jinak mohou bránit dopadání slunečního záření na panely. „Díky těmto ideálním klimatickým podmínkám se místním investorům vrátí vložené náklady spojené s výstavbou elektrárny za šest až sedm let. V tuzemských podmínkách počítáme s návratností investic za citelně delší dobu,“ dodal Vladimír Mléčka. 

V regionu Puglia jsou připraveny k pronájmu rozlehlé zemědělské pozemky, které jsou ve většině případů vlastnictvím jednoho majitele. V této oblasti se počítá s pronájmem minimálně na 20 let a za výhodné ceny. „Výstavbu elektrárny je navíc možné uskutečnit bez změny územního plánu,“ upozornil na velkou přednost italského fotovoltaického trhu obchodní manažer pro oblast Itálie společnosti HiTechSolar Radim Lichý.

Kromě klimatických podmínek a vhodnosti pozemků nahrává producentům solární energie do karet italský národní program Conto energia. „Předmětem tohoto programu je státem garantovaná výkupní cena po dobu 20 let od uvedení solární elektrárny do provozu. Program je maximálně výhodný pro investory, kteří uvažují o výstavbě elektrárny o výkonu 1 MWp,“ vysvětlil Lichý.  

Českým investorům, kteří by rádi pronikli na italský fotovoltaický trh, se nyní otevírá možnost návštěvy místních projekčních studií, která disponují velkým množstvím autorizovaných projektů připravených k realizaci. „Součástí většiny připravených projektů jsou již vyřízené byrokratické formality, jako například rezervace kapacity distributora sítě, stavební povolení a ošetření vlastnických vztahů,“ poznamenal Lichý.  

Setkání s italskými partnery bude zájemcům umožněno na podzimním prezentačním pobytu (Business trip) v regionu Puglia, který zajišťuje uherskohradišťská společnost HiTechSolar.

 

Celý článek je otištěn v čísle 5/09 časopisu Energie 21.

Autor: Mgr. Lucie Janišová, HiTechSolar, s. r. o.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *