Náš program „obnovy vesnice“ obsahuje i plány na modernizaci vytápění budov na bázi paliv z biomasy.Vedle centrálních výtopen na biomasu v surovém stavu (dřevní štěpka, balíky slámy), známých hlavně z Dánska a Rakouska, se začíná prosazovat i systém automatických topenišť na pelety. Ten je uplatňován například ve Švédsku, sousedním Bavorsku a v USA.
Orientační hodnocení různých variant vytápění objektů na venkově provedla před časem společnost CZ Biom ve spoluprácj s VÚZT Praha-Ruzyně. K tomu byla jako vzorová zvolena obec Struhařov ve Středočeském kraji, která se uspořádáním a podmínkami blíží pomyslnému průměru.
Modernizace vytápění zatím ve Struhařově provedena nebyla, ale závěry studie mají širší platnost, zejména s ohledem na rozvoj pěstování energetických rostlin pro výtápění. Kromě jiného potvrdila i poznatek z praxe, že ekonomika centrálních kotelen na biomasu v obcích s příliš rozptýlenou zástavbou je závislá na dotacích, což je výhledově neúnosné.
Studie ukázala, že pro ekologické vytápění modelové obce Strujařov je výhodnější systém výroby peletek z biomasy a jejich použití v automatických kotlích ve třech upravených menších kotelnách a asi 130 rodinných domcích. Peletky jsou vyráběny z místních zdrojů – odpadního dřeva, pilin, slámy a z energetických rostlin místního zemědělství.
Celý článek je otištěn v čísle 5/09 časopisu Energie 21.
Autor: Ing. Václav Sladký, CSc., VÚZT Praha-Ruzyně (ve spoluprácí s CZ Biom)