Kategorie:
Bioplyn
Štítky:

Sušárna ohřívá vzduch energií z bioplynu

V souvislosti s omezením dotací na výroby bioplynu hledají majitelé bioplynových stanic cesty k zvýšení efektivity provozu. Důležité je zejména využití tepla z kogenerační jednotky. Dosud se využívalo hlavně k vytápění, ale stále více se uplatňuje i v technologiích, například v posklizňových linkách k sušení plodin. K tomu účelu již v ČR slouží několik unikátních zařízení. Jedno z nich vyvinuli odborníci ze společnosti Bednar FMT.

Společnost Bednar FMT vyrábí řešení, které využívá tepelnou a elektrickou energii z kogeneračních jednotek bioplynových stanic pro ohřev sušícího vzduchu u horkovzdušných sušáren. Jednotka byla instalována v Agrofarmě Týnec u Dobrovice. Jde o první sušárnu v České republice a střední Evropě, využívající stoprocentně jen obnovitelné zdroje.

V areálu Agrofarmy Týnec v Týnci u Dobrovice je instalována velkokapacitní posklizňová linka se skladovacími sily. Součástí linky je horkovzdušná sušárna Petkus od firmy Bednar FMT. Protože v areálu společnosti leží i bioplynová stanice, byl investorem vznesen požadavek na využití tepelné energie z chlazení kogenerační jednotky (KGJ). Množství vyrobené tepelné energie však nebylo dostatečné, a proto firma Bednar FMT hledala zdroj dodatečné energie. Ideálním řešením se ukázal  dohřev procesního vzduchu elektrickou energií vyrobenou v KGJ.

Řešení spočívá v kombinaci teplovodního výměníku, kde je sušící vzduch předehříván teplou vodou přiváděnou z chladicích okruhů kogenerační jednotky, a elektrického ohřívače napájeného elektrickou energií vyrobenou generátorem kogenerační jednotky. Tím je zajištěna provozní stabilita celé soustavy a zároveň je energetická potřeba sušárny pokryta výhradně obnovitelným zdrojem energie.*

Celý článek vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2014.

Autor: Red (Zdroj: Bednar FMT)

Obrázek: Horkovzdušná sušárna využívá k ohřevu vzduchu jen energii z bioplynové stanice

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *