01.03.2022 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tendr bez ekonomických analýz

Vláda rozhodla o vypsání výběrového řízení na dodavatele nového reaktoru pro rozšíření jaderné elektrárny Dukovany.  Učinila tak i přesto, že nebyla zpracována analýza ekonomické a bezpečnostní výhodnosti rozvoje jaderných elektráren, jak ji před volbami slibovala koalice Pirátů a hnutí STAN, za níž je ve vládě i nynější ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. 

Sdružení Calla a Hnutí DUHA varují, že veřejně zaznívají nereálná, podceněná očekávání ohledně ceny projektu a možné doby zprovoznění. Domnělé řešení našich energetických potřeb stavbou velkých jaderných reaktorů pak odvádí pozornost od zvyšování energetické efektivity a rozvoje obnovitelných zdrojů, kde máme velké rezervy oproti jiným technologicky vyspělým zemím.

V tendru má být oslovena francouzská EDF, kanadsko-americký Westinghouse a jihokorejská KHNP.  Na konci roku 2021 zveřejněná analýza energetického experta prof. Stephena Thomase varuje, že všechny v poslední době stavěné reaktory těchto firem jsou minimálně o čtyři roky, ale také o více než deset let zpožděné. V případě, že jsou spolehlivě známy náklady (EDF a Westinghouse), stály všechny spuštěné či téměř dokončené reaktory minimálně dvojnásobek ceny předpokládané při zahájení výstavby a mnohem více než v době, kdy byly tyto projekty poprvé představeny.  Firmy EDF a KHNP pak nemají žádný tlakovodní reaktor s limitem výkonu 1200 MW, který je požadován pro Dukovany, jenž by byl někde stavěn, objednán nebo získal licenci.  To výrazně zvyšuje riziko problémů a tedy zdražení i zpoždění takové stavby prvního reaktoru svého druhu. V přepočtu na jeden kilowatt by pak cena projektu byla vyšší než v případě reaktorů s vyšším výkonem (naříklad Olkiluoto nebo Hinkley Point) kvůli menší úspoře z rozsahu.

Podle profesora Thomase lze odmítnout předpoklady o ceně, s nimiž pracuje česká vláda. Odhad nákladů na výstavbu (bez finančních nákladů) na úrovni 4500–5000 eur/kW je nereálný, patrně postavený na starých údajích nebo datech ze zemí, kde částky nelze spolehlivě ověřit. Průměrná hodnota z relevantních projektů vychází na 7200 eur/kW.

Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom stále odmítá zveřejnit ekonomické podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů, o které ji požádala Calla s odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím. A to i přesto, že Městský soud v Praze potvrdil, že utajování „Analýzy investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje“ a „Postupu přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín“ nemělo oporu v zákoně.

Edvard Sequens, energetický konzultant Cally – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Je mrzuté, že nová vláda si před vypsáním tendru nenechala zpracovat vlastní ekonomické analýzy, jak před volbami slibovala koalice Pirátů a STAN. Vyhlášení tendru, jehož výsledkem může být dodávka až čtyř reaktorů, přijde v důsledku použitého modelu veřejné podpory spotřebitele hodně draho.“

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, dodal: „Zkušenosti z posledních let ukazují, že odhady cen jaderných projektů ze strany vlád nebo energetických společností bývají hrubě podceněné. V případě nabídek pro výběrové řízení už dodavatelské firmy budou předkládat ceny, kterým samy věří natolik, aby se jim případné vítězství v tendru vyplatilo. Po otevření obálek s nabídkami uvidíme, jak moc se ministři průmyslu nechali unést svým optimismem.“*

(Zdroj: Calla a Hnuti DUHA)

Foto archiv/ČEZ

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down