21.02.2022 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplárny čeká náročné období

Podle Mirka Topolánka, nového předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR, je nynější prostředí v energetice pro teplárny až devastující. Přesto, že se podařilo nastavit mechanismus Modernizačního fondu a parlament schválil novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, což je v energetickém oboru velké penzum práce, teplárnám stále jde o prostou existenci. Jaké procesy je proto třeba (nejen) z hlediska teplárenství urychleně podpořit? I to bude tématem letošní dubnové konference Dny teplárenství a energetiky v Olomouci.

Za zajímavý úspěch lze podle Mirka Topolánka označit fakt, že do taxonomie byl zahrnut i plyn. Podmínky jsou sice tvrdé, bude těžké je splnit, ale náznak určitého řešení tu je. Obrovský tlak nejen na obor teplárenství, ale na celou energetiku a potažmo průmysl, však vyvíjí giganticky rostoucí cena energií strategických surovin a povolenek.

„Pokud budou stávající podmínky pokračovat a nepodaří se nastartovat přechodnou transformační podporu tepláren, což je fakticky vratka větší části nákladů na povolenky, bude to pro příští rok znamenat nárůst cen tepla, na který nechci ani myslet,“ konstatuje Mirek Topolánek Obavy ekologických aktivistů, že by vracení části nákladů na povolenky zpět do oboru bylo podporou uhlí, jsou podle něj liché. „Chtěl bych zdůraznit, že vratka nákladů na povolenky není podpora uhlí. Její poskytnutí je naopak podmíněno odchodem od uhlí do roku 2030, tedy v termínu, který aktivisté prosazují,“ upozornil.

Teplárny tedy mají před sebou mnoho nesnadných úkolů, a ty se samozřejmě stanou předmětem diskusí na letošní konferenci Dny teplárenství a energetiky, která se uskuteční v dubnu v Olomouci. Jde především o dotažení zákona o podporovaných zdrojích do konkrétní realizace a také je nutné dokreslit schémata podpory transformace teplárenství. Zásadním pilířem je Modernizační fond v oblasti neprioritních projektů. Je potřeba vypsat nové výzvy a pro velké projekty, které se schvalují individuálně, urychlit schvalovací procesy.

Velmi důležitá bude i příprava energetického zákona, který má nová vláda v plánu schválit ještě letos. „Teplárenské sdružení spolupracuje při vzniku této legislativy a konkrétní problematika bude rovněž zmiňována na Dnech teplárenství a energetiky 2022,“ doplňuje Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení, které konferenci pořádá už po osmadvacáté. Co se týká evropské legislativy, je třeba se velmi pozorně věnovat procesu přípravy balíčku Fit for 55 a vyjednat realistické podmínky, které nebudou probíhající transformaci teplárenství zbytečně brzdit.

Konference Dny teplárenství a energetiky se uskuteční 27.–28. 4. 2022 v Olomouci v kongresovém hotelu Clarion. Bližší informace k programu, organizaci a registraci jsou na www.dnytepen.cz.

(Zdroj: TS ČR)

Foto archiv/TS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down