16.09.2022 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Teplárny zahájily náročnou topnou sezónu

Vzhledem k předpovědi počasí, která slibuje v dalších dnech postupně citelné ochlazení až pod průměrnou denní teplotu 10 °C, se teplárny připravují podle místních klimatických podmínek na zahájení vytápění. Někde se začalo topit již 15, září, do pondělí 19. září se bude zřejmě topit všude. Podle dlouhodobých průměrů se začíná s topením kolem 17. září, z tohoto pohledu tak letošek nebude nijak výjimečný.

„Teplárny jsou po létě připravené na novou topnou sezonu, studené počasí je rozhodně nezaskočí.  Letošní topná sezóna bude kvůli výraznému omezení dodávek plynu z Ruska a zásadnímu nárůstu cen všech energetických komodit mimořádná, ale věřím, že se teplárnám podaří spolehlivé dodávky tepla zajistit a stát přispěje ke stabilizaci ceny tepla pro domácnosti,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

„Potřeba tepla na vytápění v letošním roce je zatím zhruba o 15 % nižší než vloni a o 6 % nižší než je průměr posledního desetiletí. První část nové topné sezóny od září do konce prosince ale ještě může výsledek za celý rok 2022 hodně ovlivnit,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Tradičně začínají teplárny s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších zeměpisných polohách. Některé teplárny začnou s vytápěním již ve čtvrtek 15. září a postupně se budou přidávat další. V pondělí se už bude nejspíš topit v celé České republice,“ řekl Martin Hájek. Spíše pravidlem než výjimkou bývá přerušení vytápění po chladném začátku září s nástupem teplého Babího léta ještě v průběhu září nebo začátkem října.

V roce 2010 se začalo topit už se začátkem září a bez druhého týdne se topilo celý měsíc. V roce 2018 průměrná denní teplota klesla v ČR trvale pod 13 °C až 24. září, v roce 2019 začala první vlna ochlazení už 7. září a v roce 2020 první dlouhodobější pokles teplot, který by naplnil podmínky pro vytápění, přišel opět až 25. září. Vloni některé teplárny zatopily již na přelomu srpna a září, kdy průměrné denní teploty klesly pod 13 °C.  Pak se ale v září topilo jen část třetího týdne.

Podle dlouhodobých průměrů se začíná s topením v září kolem 17. září. V letech 1961 až 1990 se začínalo s vytápěním průměrně kolem 15 září. V poslední dekádě 2011 až 2020 se průměr zahájení vytápění posunul na 19. září. Začátek topné sezóny tedy není nijak výjimečný. Pokud se opět oteplí, teplárny vytápění přeruší do dalšího trvalejšího ochlazení. Otužilejší domácnosti a domácnosti, které se rozhodly šetřit, si mohou nastavit termostatické hlavice na radiátorových ventilech na nižší teploty v místnostech a spotřebují tak méně tepla.

Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí podle ČHMÚ.

Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Dodávky tepla jsou přerušeny nebo ukončeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty.

Průměrná denní teplota venkovního vzduchu se vypočítá jako čtvrtina součtu venkovních teplot měřených ve stínu s vyloučením vlivu sálání okolních ploch. Měření se provádí v 7, ve 14 a ve 21 hodin, přičemž teplota naměřená ve 21 hodin se započítá dvakrát.

(Zdroj: TS ČR)

Foto archiv/HN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down