Teplo a elektřinu získávají z čističky

Některé nápady a inspirace se realizují rychle, jiné si dají na čas. Předloni jsem se na ostravské výstavě Infoterma zastavil u expozice s mikrokogenerační jednotkou se Stirlingovým motorem. Letos jsem se tímto motorem setkal znovu, ale ve zcela jiné souvislosti a dimenzi.

Stručný obsah článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 5/2015

Přijal jsem pozvání firmy Stirling Energy, s. r. o., z Brna-Bohunic na novinářskou exkurzi do města Niederfrohna v Německu s tím, že zde uvidím mikrokogenerační jednotku se Stirlingovým motorem v místní čističce odpadních vod.

Areálem nás provedl Peter Philipp, člen představenstva společnosti WUDAG Dezentrale Energiesysteme. Zavedl nás i do samostatného objektu a ukázal fukci a praktické využití mikrokogenerační jednotky (MKJ) Cleanergy C9G se Stirlingovým motorem, kterou jim dodala švédská firma Cleanergy AB. Teplá voda z MKJ je kompletně využita k ohřevu stěn nádrže, ve které se z odpadu uvolňuje skládkový plyn.

Velkou výhodou je možnost přímého použití plynu s obsahem metanu již od 18 procent bez nutnosti předchozího vysoušení (snížení obsahu vlhkosti) a filtrování (odstranění částic síry a dalších nečistot). Umožňuje to technologie Flox®, což je systém bezplamenného hoření plynu v hořáku MKJ.

V současnosti čistírna zpracuje odpad přibližně od 35 000 obyvatel města Niederfrohna a okolí. Denní produkce plynu je asi 500 m2 s obsahem metanu nad 60 %, přičemž Stirlingův motor v mikrokogenerační jednotce je schopen využít plyn s obsahem metanu už od 18 procent, zatímco spalovací motory při obsahu metanu pod 30 procent údajně ani nenastartují.

V zimním období však mohou přijít dny, kdy by při extrémních mrazech nemusela MKJ dodat potřebné množství tepla pro ohřev vyhnívacích nádrží a provozních objektů, včetně kanceláří. Pro tento případ je zde připraven záložní olejový kotel Buderus, který však za poslední tři roky nebylo zapotřebí spustit.*

Připravil Ing. Zdeněk Kulhánek

Obrázky:

Vzhledný areál čističky odpadních vod, kde nechybí okrasná zeleň

Elektřinu zde získávají i z přístřešku pro auta

Mikrokogenerační jednotka se Stirlingovým motorem

Aktuální výkon na monitoru mikrokogenrační jednotky

Záložní kotel Buderus na topný olej zatím nebylo třeba využít

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *