Terminál LNG je nejen v Nizozemsku, ale i ve Spojených státech i v Asii a dalších zemích

Zajištění kapacity zkapalněného zemního plynu za přijatelnou cenu pro první LNG terminál otevřený v EU po začátku války na Ukrajině není jediný cíl společnosti ČEZ, její tradeři se v rámci posilování energetické bezpečnosti vydali na další trhy a začali obchodovat zcela nové produkty. 

Jejich úkolem je jak prodávat elektřinu vyrobenou domácími elektrárnami, tak obchodovat s nejrůznějšími komoditami a hledat další obchodní příležitosti, které přinášejí dodatečný zisk akcionářům společnosti. „Jednoznačně největším novým strategickým úkolem pro náš trading bylo a stále je zajistit pro Česko dostatek plynu. Ve spolupráci s českým státem jsme tak získali podíl na kapacitě nového terminálu LNG v Nizozemsku a zajistili pro něj také plyn. Bylo to pro nás zcela nové pole, Česko nikdy žádný podíl v LNG nemělo a ČEZ předtím obchodoval komodity hlavně v Evropě. Teď jsme se pustili do zcela nové disciplíny a také museli začít hledat obchodní partnery na dalších kontinentech – ve Spojených státech, v Asii. Díky těmto našim aktivitám jsme ale také narazili na nové obchodní příležitostí a hodně jsme se naučili, což přispělo i k velmi dobrým výsledkům našeho tradingu a významnému dodatečnému zisku pro naše akcionáře,“ říká místopředseda představenstva Pavel Cyrani.

Společnost tak začala například nově obchodovat plyn ve Španělsku a v Litvě a vstoupila také na trh s LNG v Asii, kde provedl řadu obchodů na hubu JKM (Japan Korea Market), její obchodníci aktivně zamířili na nejvýznamnější plynový hub ve Spojených státech – Henry Hub v Louisianě. Učí se též obchodováním s kapacitou plynu v zásobnících v zahraničí. V neposlední řadě začali tradeři více využívat algoritmického obchodování, které se provádí automaticky na základě předem daných pokynů a matematických modelů pro jednotlivé situace. I tyto obchody se zaměřily zejména na trh s plynem.

„Vždycky jsme plyn v poměrně velké míře obchodovali, ale vstupem na trh s LNG a také v souvislosti s celou energetickou krizí jsme se museli posunout o několik pater výš. Některé naše zaměstnance jsme přesunuli speciálně na operace s LNG, pro jiné úkoly jsme najali řadu nových specialistů. Trading je specifická a velmi stresující práce, která není vhodná pro každého. Je často třeba okamžitě reagovat v řádu sekund na rychle se měnící podmínky a o dobré tradery je nyní na trhu velký zájem. Naši zaměstnanci tvoří lidé nejrůznějších národností. Máme Čechy a Slováky a také Němce, Francouze, Italy, Poláky, Rumuny, Maďary nebo Ukrajince,“ vypočítává ředitel tradingu Luděk Horn.

Přestože se v poslední době na energetických trzích skloňuje zejména dostatek dodávek plynu, věnují se obchodníci také elektřině. I u ní přišli s řadou inovací:  navýšili obchodování s elektrickými přenosovými kapacitami mezi Evropou a Velkou Británií a začali obchodovat elektřinu také přímo ve Spojeném království. Další novinkou je obchodování s deriváty na počasí (weather derivate), což je finanční instrument umožňující zajistit se proti výrazným výkyvům počasí, které stále více ovlivňuje velkoobchodní cenu elektřiny. Tradeři také dále rozšířili obchody s různými druhy certifikátů původu.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down