29.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Topení biomasou na Zemi živitelce

Letošní ročník oblíbené výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích měl motto Na cestě k udržitelnosti. Cílem bylo poukázat na vztah člověka ke krajině kontinuálně a v delším horizontu. Tematicky byla výstava zaměřena na environmentální význam zemědělství, precizní zemědělství a sociální otázky venkova. Všechny tyto okruhy však úzce souvisí s udržitelnou energetikou a úsporami zejména v budovách.

Článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 5/2023.

Ještě před několika lety byla významná část výstavního prostoru na Zemi živitelce věnována obnovitelným zdrojům energie, které technologicky souvisí se zemědělskou výrobou. Tedy zejména bioplynovým stanicím a také topidlům na rostlinnou biomasu.

Letos byla nabídka OZE skromnější, ale udržitelné a obnovitelné technologie se mezi tradičními traktory, pluhy a jinou zemědělskou technikou rozhodně neztratily. Kromě téměř povinné nabídky fotovoltaických panelů pro střešní instalace byly k vidění kotle na dřevní i rostlinnou biomasu, menší zemědělské a komunální elektromobily a stavební izolace pro nízkoenergetické budovy. Vybíráme dva exponáty z několika, které zde reprezentovaly vytápění biomasou. 

Návrat kotle na slámu

Společnost Novitera, a. s., na výstavišti nabízela, kromě tepelných čerpadel, i široké portfolio kotlů na dřevné pelety, štěpku a zplyňovacích kotlů na dřevo pro domy a domácnosti. Zejména návštěvníky ze zemědělských podniků však očividně zaujal i velký kotel s označením Q Plus Agro B. Kotel je určen pro spalování slámy v kulatých balících o rozměrech 120x120 cm a podle provedení může mít výkon 150–300 kW. Jako všechny kotle od firmy Novitera je vybaven řídicí jednotkou HT-tronic 251 s čidlem teploty spalin a s výstupy pro čerpadlo akumulační nádrže a oběhové čerpadlo ústředního topení. Automatická regulace zlepšuje i samotný proces hoření. Připomínáme, že sláma jako obnovitelné a ekologické palivo (nejen) pro zemědělské podniky byla před několika lety neprávem zpochybněna a je načase ji rehabilitovat.

Zasloužený Zlatý klas

Nedílnou součástí výstavy Země živitelka je prestižní soutěž o nejlepší vystavený exponát Zlatý klas, která probíhá pod garancí Ministerstva zemědělství ČR. Příznivcům topení dřevními palivy letos udělalo velkou radost, že jedním z oceněných exponátů v kategorii Mechanizace se v těžké konkurenci zemědělské techniky stal kotel Blaze Natural Plus, který na svém stánku vystavila společnost Blaze Harmony, s. r. o. 

Jde o unikátní zplyňovací kotel na dřevo, ale s možností spalování různorodých dřevních paliv. Díky regulaci výkonu mezi 30 až 100 % umožňuje instalaci i bez akumulační nádrže. Společně se čtyřmi patenty v jediném kotli a možností provozu bez elektřiny představuje ideální a nejjednodušší řešení i pro výměnu stávajících kotlů. Přitom splňuje všechny normy pro dotační tituly.

Text a foto JiT

Zejména návštěvníky ze zemědělských podniků zaujal velký kotel na slámu Q Plus Agro B

Kotel Blaze Natural Plus na svém stánku vystavila společnost Blaze Harmony, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down