21.01.2023 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Topení dřevními briketami má své výhody

Energetická krize ukázala, že je smysluplné soustředit se na palivo, které si vyrábíme sami. V případě České republiky je to tedy především dřevo a dřevěné brikety a pelety. Jejich ceny sice také v posledním roce rostly, ale mnohem menším tempem než u plynu nebo elektřiny. O vytápění peletami toho již víme hodně, ale použití dřevních briket zatím tak populární není. V čem jsou jejich hlavní výhody?

„Buď přiložíte třikrát s klasickým dřevem, nebo jednou s briketami,“ říká Vladimír Stupavský, ředitel Klastru Česká peleta. „Briketa, která je naprosto vyschlá, má jenom 7 % vody, a mnohem déle hoří. S briketami proto ušetříte čas. Navíc je nemusíte štípat, pohodlně je rozlomíte v ruce, dodává Stupavský.

Existuje více druhů briket: z měkkého, smrkového dřeva jsou brikety světlé a z tvrdého, bukového nebo dubového, jsou ty tmavé. Světlé jsou ideální na podpalování ohně, stačí je nalámat a jednoduše rozdělat oheň pomocí podpalovače.

Briketami samozřejmě můžeme topit ve stejném kotli, jako kusovým dřevem. Výrobci kotlů a kamen na dřevo se tak v posledním roce nezastavili, stejně jako topenáři. Prodeje těchto zařízení raketově stouply kvůli energetické krizi. Klienti soutěžili nejen o to, kdo stihne nový zdroj tepla objednat ještě do zimy. Jako velký výzva se ukázalo dostat vůbec k sobě domů topenáře, který kotel nebo kamna zapojí.

„Do letošní zimy už zvládnete zapojit leda jednoduchá, sálavá kamna. Ta vytopí tu místnost, kde stojí. Pak existují také kamna s výměníkem, která napojíte na radiátorovou otopnou soustavu. Ta potom fungují jako takový designový kotel pro vytápění celého domu, ale jejich zapojení pravděpodobně stihnete nejdřív na jaře,“ upozorňuje Vladimír Stupavský.

Na kamna s výměníkem se dá stejně jako na kotle čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Ohromný zájem o instalace kotlů a kamen na dřevo, brikety i pelety bude jistě pokračovat i v příštím roce. Kdo tedy počítá pro rok 2023 s novým kotlem, ten by ho měl objednat včas a rovnou si zamluvit také termín u topenáře – ty můžete vyhledávat podle lokality v národní databázi Topenáři pro dotace.

(Zdroj: Klastr Česká peleta)*

Foto archiv/Česká peleta

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down