03.11.2022 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trh s dřevními peletami je stabilizovaný

Obavy z nedostatku energií a paliv, zvyšování jejich cen a prodlužování dodávek se nevyhnuly ani dřevním palivům. Podle Klastu Česká peleta je však situace na našem trhu s dřevními palivy nyní stabilizovaná, pelet je pro domácí zákazníky aktuálně dostatek. Trochu problém jsou jen vysoké ceny a v některých regionech i delší termíny dodávek. A co je pro zájemce o dřevní pelety důležité také vědět?

Odborníci z Klastru Česká peleta zájemcům o dřevní paliva (jako každý rok) především doporučují, aby je objednávali včas (nejlépe hned po ukončení topné sezóny) a nedělali si nadbytečné zásoby na více let dopředu. Naopak nedoporučují ani do příštích let nechávat nákupy paliv těsně pře začátkem topné sezóny, zvláště v krizových obdobích.

Kdo například objednal pelety do konce května 2022, byly mu dodány v řádu dnů a za nízkou cenu. Krize vyvolaná panikou na trhu se následně projevila v červnu až září 2022. Dodavatelé čelili obrovskému tlaku na straně poptávky od západních prodejců a také bohužel stavu, že běžný domácí uživatel raději objednal palivo na více sezón dopředu a ještě u několika dodavatelů. Distribuční kanály toto množství nemohly unést, na řadu přišly pořadníky a toto chování vyústilo v další zvyšování cen.

Distributoři se také shodují, že vícestranné objednávky, tzv. křečkování, které byly uspokojeny prvním dodavatelem, poté uživatelé nerušili a tento stav vyvolal pocit stálého tlaku ze strany poptávky a problémy tuto poptávku uspokojovat na straně dopravců. Tak vysoká poptávka však reálně neexistovala a komplikovala dodávky těm, kteří paliva skutečně potřebovali. Všichni zákazníci s realistickými objednávkami však byli peletami zavezeni, i když v dříve neobvyklých dodacích lhůtách 1 až 2 měsíce.

Důležitá je informace, že domácí trh s dřevními palivy je i nyní v Česku stabilizovaný, pelet je aktuálně dostatek, dodací lhůty jsou dle regionů v řádu jednotek dnů až týdnů.

Ceny dřevních pelet a briket jsou aktuálně asi o 150 % vyšší než v období před válkou na Ukrajině. Je ale důležité toto zdražení porovnat s nárůstem cen plynu a elektřiny (+ 300 %) nebo dálkového tepla z tepláren (+ 250 až + 500 %). Lidé, kteří k vytápění používají dřevní paliva, tak čelí mnohem menším ekonomickým dopadům, než odběratelé plynu a elektřiny.

Budoucí cenový výhled bude vedle geopolitické situace také velmi ovlivňovat délka a intenzita topné sezóny. Nyní se zdá cena dřevních paliv na svém vrcholu (příliv nových objednávek stagnuje), do konce topné sezóny očekáváme stejné ceny nebo o 10 až 20 % nižší. Velký cenový propad lze čekat po konci topné sezóny, tedy od konce března, kdy by se mohla cena vrátit na úroveň před začátkem války na Ukrajině.*

(Zdroj: Klastr Česká peleta)

Foto archiv/KČp

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down