Účinnost střídače není vše, důležité jsou i další parametry

Ekonomická krize se projevila i v České republice a lidé zvažují, co udělat se svými disponibilními finančními prostředky. Jednou ze zajímavých možností je investice do fotovoltaické elektrárny a množství nově instalovaných megawatt v posledním roce to potvrzuje. Důležitou součástí technologie je měnič stejnosměrného napětí na střídavé.

Na trhu lze nalézt širokou škálu fotovoltaických technologií od nás i ze zahraničí a potenciální zákazník je konfrontován informacemi o tom, která technologie, panel nebo dodavatel je nejlepší. Vyznat se v tomto prostředí a porozumět všem aspektům fotovoltaiky ale není pro laika jednoduché. Důležitou součástí fotovoltaické elektrárny je střídač (měnič, investor). Jeho špatný výběr může podstatně zvýšit i jinak nízké provozní náklady fotovoltaického systému.

 

Střídač slouží v prvé řadě k přeměně stejnosměrného napětí na střídavé, má ovšem i celou řadu dalších doplňkových funkcí (monitoring sítě a provozních údajů, ochranné funkce atd.). Na trhu jsou dnes k dispozici desítky až stovky typů takových zařízení. Některé můžeme považovat za kvalitní, jiné konkurují spíše nízkou cenou než kvalitou. Zde ale obzvláště platí známé přísloví: nejsme přece tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. To, co investor potenciálně ušetří na počáteční investici, může několikanásobně zaplatit v následných opravách nebo sníženým výkonem elektrárny.

 

Nejde však jen o cenu zařízení, častým mýtem je také tvrzení, že nejdůležitějším faktorem střídače je jeho účinnost. Ve skutečnosti je důležitá kombinace několika faktorů, které mají vliv na množství dodané energie. A dodaná energie je to nejdůležitější, co investor od fotovoltaické elektrárny očekává. K čemu je investorovi střídač s největší účinností, když v průběhu krásného slunečného dne odmítne plnit svou funkci a není zde např. možnost rychlé opravy?

 

Rozumný investor bude hodnotit nejen účinnosti i cenu, ale také další důležité parametry, které mají na spolehlivý chod měniče vliv:

– evropská účinnost

– rozsah MPP

– úinnost přizpůsobení MPP

– vliv transformátoru

– více výkonových dílů

– sběr a analýza dat

– možnost řízení teploty a manipulace

– úroveň servisu

 

Celý článek je otištěn v čísle 4/09 časopisu Energie 21.

Autor: Ing. Petr Klimek, Czech RE Agency, o. p. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *