Úpravna vody v Lednici má novou technologii na zpracování kalů

Úpravna vody v Lednici na Břeclavsku má novou technologii na zpracování kalů za 41 milionů korun. Dosud ji neměla, kaly pravidelně odvážel fekální vůz k další likvidaci. Kapacita takzvaných kalových polí, kde kaly z odpadní vody zdlouhavě vysychaly, navíc nebyla dostatečná. Zástupci Vodovodů a kanalizací Břeclav (Vak Břeclav) dnes nový provoz oficiálně otevřeli.

"S budováním kalového hospodářství přímo na úpravně pitné vody v Lednici jsme začali v září loňského roku. Nejlepší nabídku podala Společnost pro ÚV Lednice, tvořená firmami IMOS Brno a VHS Břeclav. Máme za sebou zkušební provoz, zpracovali jsme první odpad z kalů, takže vše funguje, jak má," uvedl předseda představenstva Vak Břeclav Dalibor Neděla.

Úpravna vody v Lednici byla postavena v 60. letech, po poslední rekonstrukci v roce 2007 se zvýšila její kapacita z původních 100 litrů na vteřinu na 140 litrů za vteřinu. "Do této doby byly odpadní vody odváděné gravitačně přes odsazovací jímku. Tam docházelo k sedimentaci kalu a odsazená voda byla čerpána zpět do procesu úpravy vody, kal pak odcházel na kalová pole a byl vyvážen fekálním vozem k další likvidaci," popsal dosavadní praxi ředitel Vak Břeclav Milan Vojta. Kalová pole ale už neměla dostatečnou kapacitu, navíc se kal vysušoval velmi pomalu.

V nové budově kalového hospodářství vznikla linka s komorovým kalolisem, kde se kal odvodní, vznikne z něj pevná hmota a tu pak nechá vodárna odvézt v kontejnerech. Úpravna vody díky tomu zpracuje až 120 krychlových metrů odpadní vody za dva dny. Vysušený kal pak likviduje specializovaná firma kompostováním.*

/zdroj: ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down