11.02.2023 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspory energií mohou být problematické

Mezi veřejností není příliš známo, že například zemědělské podniky velký prostor pro rychlé úspory energií nemají, protože hlavně v živočišné výrobě nelze omezit topení v budovách nebo chlazení hospodářských zvířat. Šetření by v takovém případě vedlo ke zhoršení životních podmínek zvířat a kvality potravin, sdělili zástupci některých firem. Podle ankety Agrární komory ČR firmám přitom stoupají náklady na energie meziročně až o stovky procent. Lze to dokumentovat na několika konkrétních příkladech.

Například Lucie Večeřová, majitelka podniku Agro Měřín, lidem mimo zemědělství připomněla, že v zemědělské činnosti nelze například přerušit provoz dojírny, protože by to vedlo ke zdravotním problémům zvířat, stejně tak nelze vypnout provoz sušírny plodin. "Kdybychom kukuřici nechali schnout volně na poli, zničí nám ji vlhkost nebo déšť," doplnila.

Konkrétně podniku Proagro Nymburk v roce 2022 stouply náklady za elektřinu i plyn pro chov drůbeže na dvojnásobek. Za první pololetí firma zaplatila za elektřinu o čtyři miliony více než v roce 2021, zhruba 7,75 milionu Kč. Za plyn zaplatila 3,19 milionu Kč, což je oproti roku 2021 také více než dvojnásobná částka.

Společnost Hanka Mochov, která pěstuje zeleninu na dvou farmách ve středních Čechách, podle aktuálních cen za rok 2022 zaplatila za energie přes 16 milionů Kč. To je více než trojnásobek než v předchozím roce, kdy byly náklady společnosti na energie zhruba pět milionů korun.

Cukrovarnická společnost Tereos již koncem září 2022 uvedla, že cukr bude letos kvůli růstu výrobních nákladů dražší. Společnost zpracovává zhruba 60 procent cukrové řepy, která v ČR vyroste. Její náklady na zpracování tuny rostlinného materiálu jsou letos o 236 procent vyšší než před rokem, oproti roku 2020 vzrostly o 380 procent, tvrdí firma.

Firma Pomona Těšetice na Znojemsku, která hospodaří na 32 hektarech jabloní, jen za první pololetí 2022 zaznamenala růst nákladů na elektřinu na jeden hektar o 22.500 Kč. Firmě také například meziročně o zhruba 660 tis. Kč vzrostly náklady na energie pro provoz chladírny a skladování jablek.

Mluvčí holdingu Agrofert Pavel Heřmanský uvedl, že výrazné úspory energií by firmy holdingu musely dělat na úrok životních podmínek zvířat. Součástí skupiny je řada zemědělských firem. "Jediná možností, jak uspořit energie, je zavádění technologií s nižší spotřebou energií a využívání alternativních zdrojů, například fotovoltaiky nebo bioplynu. Obojí však znamená vysoké investice, kde při aktuálních výkyvech cen energií je velmi obtížné spočítat návratnost," doplnil.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal k tomu uvedl, že komora vítá zastropování cen energií i pro podniky, poznamenal však, že v okolních zemích jsou maximální ceny nižší. Podle komory by se ale neměl cenový strop týkat energie z bioplynových stanic. "V zimě je třeba vytápět stáje především menším hospodářským zvířatům a vytápění potřebují také skleníky se zeleninou," dodal Doležal.

Zdroj: Zemědělec

Foto archiv/Zemědělec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down