07.06.2021 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více financí také do připojení OZE

Společnost ČEZ Distribuce investovala za dobu své existence od roku 2005 do sítí přes 135 mld. korun. Letos putuje do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí 13,5 mld. korun. Ve srovnání s rokem 2020 došlo k navýšení o 1 mld. korun. Stále více financí míří do digitálních technologií a úpravy distribuční sítě pro připojení obnovitelných zdrojů. Cílem investic je zajistit kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plnit rostoucí požadavky zákazníků na připojení k distribuční soustavě.

„Více investujeme do nových digitálních technologií, které nám umožní lépe provozovat měnící se distribuční prostředí. Přecházíme na systém založený na interní digitalizaci i řízení procesů. To ocení jistě všichni zákazníci, kteří požadují rychlejší přístup k datům. Distribuční síť je zároveň potřeba co nejdříve připravit na rostoucí požadavky připojování obnovitelných zdrojů, nárůst elektromobility i akumulace. Pokračujeme také v rozvoji optické infrastruktury podporující decentrální energetiku,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Investice míří do dálkově ovládaných prvků a prvků monitoringu distribuční soustavy a dále se jedná o systém pro řízení a regulace napětí. Díky instalaci měření v distribučních stanicích (DTS) bude zajištěn přístup detailním informacím o zatížení sítí. Společně se zvýšením počtu dálkově ovládaných DTS to umožní distributorovi lépe řídit toky elektrické energie a umožní rychlejší identifikaci poruch a následnou obnovu napájení. Nemalé prostředky jsou vynakládané i na IT technologie, které zrychlí a zefektivní komunikaci se zákazníkem a zjednoduší i procesy uvnitř společnosti. Investice směřují dále do rozvoje chytrých elektroměrů (AMM), kdy společnost ČEZ Distribuce instaluje během let 2024-2027 cca 800 tisíc chytrých elektroměrů v místech se spotřebou nad 6 MWh pokrývající 80% spotřeby koncových zákazníků.

ČEZ Distribuce dále pokračuje v rozvoji optické telekomunikační infrastruktury s cílem vybudovat infrastrukturu podporující decentrální energetiku. Záměrem je vybudovat na distribučním území ČEZ Distribuce 6 800 tis. km optických sítí do roku 2025 a dalších 4 200 km do roku 2030.

Energetici nezapomínají ani na rozvoj, obnovu a provoz svého distribučního zařízení. Na Moravě letos zahájili výstavbu nové transformační stanice Uničov 110/22 kV za 176,4 mil. Ve východních Čechách byla zahájena komplexní rekonstrukce stávajícího vedení 35 kV Týniště n.O. – Třebechovice p. O. ve výši 43,5 mil. Kč. Na severu Čech začali energetici rekonstrukci transformovny Litoměřice Severozápad s náklady ve výši 76,2 mil. Kč. Na západě Čech byla zahájena komplexní rekonstrukce stávajícího vedení 22 kV Nejdek – Černava za 21,4 mil. Kč. Ve středočeském regionu byla zahájena rekonstrukce systému řízení a chránění v transformovně Nymburk za 20,5 mil. Kč. Dále zde energetici rekonstruují tranzitní vedení 22 kV za 31,8 mil. Kč. Tento záměr řeší rekonstrukci stávajícího tranzitního vedení mezi transformovnami Dražice a Mladá Boleslav, které se využívá v případě mimořádných provozních stavů.

Red (Zdroj: Soňa Holingerová, mluvčí Skupiny ČEZ)

Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down