05.10.2016 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítězové soutěže E.ON Energy Globe

V pražském Karlíně byli 5. října oceněni autoři desítky nejlepších tuzemských ekologických projektů. Celkovým vítězem 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stala obec Haňovice na Hané. Ceny si přebrali také vítězové jednotlivých kategorií. Ekologická soutěž dlouhodobě oceňuje nejlepší projekty usilující o ochranu přírody a úsporu energií.

Letošního ročníku soutěže, kterou v tuzemsku dlouhodobě pořádá energetická společnosti E.ON, se zúčastnilo 307 projektů z celé České republiky. Vůbec poprvé přitom mohli autoři projektů soutěžit i v kategorii Stavba, do níž se přihlásilo celkem 50 z nich. „Letos jsme opět ponechali rozhodování o vítězích na široké veřejnosti. Ta vybírala jak celkového vítěze, tak i nejlepší projekty všech pěti kategorií,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Celkovým vítězem 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe a zároveň vítězem kategorie Obec se stala obec Haňovice na Hané. „Díky unikátní spolupráci s městem Litovel zabránily Haňovice znečištění spodních vod, které ohrožovalo pitnou vodu pro celý region. A z bioplynové stanice, již provozuje místní družstvo, jsou zase zdarma vytápěny městské objekty,“ vysvětluje Vladimíra Gláserová. Poslední z projektů – skleníky na pěstování zeleniny – se aktuálně dokončuje. Díky němu v obci vznikne více než 30 nových pracovních míst.

V rámci slavnostního vyhlášení byly oceněny též nejlepší projekty ostatních soutěžních kategorií. V kategorii Firma uspěl projekt Hotelu na Farmě, jenž je plně energeticky soběstačný a funguje na bázi uzavřeného koloběhu. V nové kategorii Stavba zase veřejnost zaujal unikátní dům nad vodopádem harmonicky umístěný v historickém centru Telče.

Za nejlepší projekt kategorie Mládež pak veřejnost zvolila ekotým žáků ze Zbirohu, který je na české poměry unikátní nejen svými aktivitami na ochranu přírody, ale rovněž tím, že si sám získává finance na svou činnost. V poslední ze soutěžních kategorií, kategorii Kutil, se na první příčce umístil Jaromír März, jenž vlastnoručně vyrábí ekologická vozidla poháněná elektřinou. O své nápady se navíc dělí s ostatními prostřednictvím názorných videonávodů, které publikuje zdarma na internetu.

Obec Haňovice na Hané získala od společnosti ŠKODA Auto vůz ŠKODA Octavia Combi G-TEC na stlačený zemní plyn CNG a tepelné čerpadlo od společnosti Vaillant. Navíc jako nejlepší projekt kategorie Obec obdržely Haňovice zvláštní cenu ministra zemědělství ve výši 100 000 Kč. „Ministerstvo zemědělství v rámci rozvoje venkova vítá podobné projekty, kterými různé subjekty dokážou oživit venkov a vracet mu jeho význam,“ sdělil ministr zemědělství Marian Jurečka. Autoři ostatních vítězných projektů obdrží od partnerů soutěže například vůz ŠKODA Citigo G-TEC k užívání na dobu 1 roku, automatickou pračku od Miele nebo plynový kondenzační kotel od Vaillant.

Red (Zdroj: E.ON)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down