01.02.2021 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda o ukončení spalování nerozhodla

Vláda ČR zatím neschválila termín konce spalování uhlí podle loňského usnesení Uhelné komise, která doporučila rok 2038. Ministři a ministryně se dohodli, že návrh komise musí nejdřív projít meziresortním připomínkovým řízením. Část členů vlády se již v předchozích dnech vyjádřila pro dřívější termín, tedy rok 2033. Podle ekologických organizací je to termín sice kompromisní, ale po další diskuzi již mnohem přijatelnější.

Pro dřívější termín ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr kultury Lubomír Zaorálek a vicepremiér Jan Hamáček, který avizoval podporu rychlejšího odklonu od uhlí od všech ministrů za ČSSD. Po co nejrychlejším konci těžby uhlí volal i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Na nedostatek podkladů upozorňovala především ministryně Jana Maláčová. Pro dřívější termín se vyjádřil i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ekologické organizace od začátku kritizovaly doporučení Uhelné komise, které bez řádných podkladů a s nesprávnými čísly narychlo protlačil ministr průmyslu Karel Havlíček. Hlavním problémem je, že počítala s příliš nízkým odhadem ceny emisní povolenky. Rok 2033 je podle ekologických organizací, které po prosincovém hlasování Uhelnou komisi opustily, realističtější a zodpovědnější.

Daniel Vondrouš, ředitel Asociace ekologických organizací Zelený kruh, k tomu řekl: “Uhelná komise nezvládla připravit vládě požadované podklady k rozhodování o konci uhlí. Znovu se potvrdilo, že rozhodnutí ekologických organizací odejít ze špatně vedené komise bylo správné.”

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA a bývalý člen Uhelné komise, řekl: “Vláda dala za pravdu ekologickým organizacím, když dnes nepřijala doporučení Uhelné komise, proti kterému jsem v komisi hlasoval já i kolega Jan Rovenský z Greenpeace. Usnesení bylo vytvořené narychlo a bez dostatečných podkladů. Termín konce uhlí 2038 je příliš pozdě a mimo realitu z hlediska ochrany klimatu i ekonomického výhledu uhlí.“

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, řekl: “Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček prosadil v Uhelné komisi své stanovisko, aniž by byly řádně vypracovány podklady a splněny úkoly, které vláda komisi zadala. Otázku, jestli má smysl prodlužovat předsmrtnou agónii uhelného průmyslu až do roku 2038, nebo zda je lepší naplánovat útlum uhlí v příštích deseti letech, tak zřejmě vláda rozsekne až za několik týdnů či dokonce měsíců.”

Red (Zdroj: Ekologické organizace)

Foto archiv/Economia*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down