01.11.2019 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Volba systému podle způsobu využití

V některých médiích jsou často porovnávány fotovoltaické a fototermické technologie. Přitom může dojít k manipulaci informacemi v neprospěch jednoho nebo druhého systému. Československá společnost pro sluneční energii proto na svých webových stránkách zveřejnila informace, které by měly laikovi objasnit výhody a nevýhody jednotlivých systémů, aniž by v porovnání byly zohledněny zájmy komerčních subjektů.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 5/2019.

Své místo na trhu mají nejen dnes populární střešní fotovoltaické systémy, ale i fototermické kolektory. Jen je musíme správně vybrat a také správně provozovat. V prvé řadě je třeba si ujasnit, na co je budeme skutečně využívat. Pokud požadujeme hlavně elektrickou energii pro spotřebiče – pořídíme si fotovoltaiku. Pokud plánujeme jen ohřívat vodu nebo přitápět – pořídíme si spíše fototermiku.

Instalace na střeše

Oba systémy potřebují sluneční energii a od toho se odvíjí i jejich umístění, tj. nejlépe na střeše objektu, aby zbytečně nezabíraly pozemek. Zatímco u rodinných domů je vzhledem k potřebě energie plochy na střeše relativně dost, u bytových domů je naopak plochy málo, zvlášť když se jedná o více než třípodlažní domy.

Danou plochu je potřeba vždy využít tak, aby přinesla pro uživatele co nejvyšší energetický zisk a zároveň nejkratší návratnost systému s ohledem na jeho životnost. Je tedy nutné si dopředu určit, u které energie máme nejvyšší spotřebu (s ohledem na denní průběh) a která je tudíž nejdražší.

Ideální orientace obou systémů z pohledu roční produkce je na jižní stranu. Sklon pro optimální využití energie obou systémů v budově je 45°. Tím se vyhneme výrazným přebytkům energie v létě a mírně zvýšíme přínosy během jara a podzimu.

Fotovoltaické panely jsou oproti fototermickým lehčí o zhruba polovinu v přepočtu na m2 plochy. Na druhou stranu mají výrazně nižší účinnost, což znamená, že na 1 kW výkonu potřebuji více panelů. Nakonec je střešní konstrukce u systému s 1 kW výkonu zatížena více fotovoltaickými moduly (asi 80 kg) než solárními tepelnými kolektory (50 kg).

FV systém se propojuje pouze elektrickou kabeláží.

U fototermiky musí být potrubí z mědi nebo z nerezové oceli opatřeno tepelnou izolací. Instalace elektrických kabelů u fotovoltaiky je jednodušší díky menším průměrům, prostupům apod. Pro fototermické systémy se obvykle používá předizolované nerezové potrubí, které se instaluje bez spojů od kolektorového pole až ke spotřebiči. Nevzniká tak riziko netěsnosti spojů.

Příprava teplé vody

Každá budova, ať se jedná o využívaný rodinný nebo bytový dům, musí řešit ohřev vody. U nízkoenergetických nebo pasivních domů může být spotřeba energie pro přípravu teplé vody srovnatelná nebo i vyšší než spotřeba energie na vytápění.

Správně navržený fototermický systém je v rodinném domě schopen uspořit 50 až 70 % roční energie běžného zdroje na přípravu teplé vody. Orientační ceny kompletních systémů včetně dopravy montáže (kolektory, zásobník, potrubí atd.) se pohybují u menších systémů pro přípravu 200 litrů teplé vody denně kolem 80 tis. Kč včetně DPH. Energetické přínosy navrženého systému se budou pohybovat kolem 2 000 kWh/rok.

Hlavní parametry solárních systémů

ParametryFototermikaFotovoltaika
Účinnost systému35 až 45 %10 až 15 %
Životnost kolektorů25 a více let bez snížení účinnostipo 10 letech snížení výkonu asi o 10 %, po 25 letech o 20 %
Plocha pro 1 kW výkonu1,5 až 2,0 m25,5 až 6,5 m2
Zatížení střechy na m2 aktivní plochy25 kg12 kg
Zatížení střechy na 1 kW výkonu50 kg80 kg
Orientace pro nejvyšší ziskjihjih
Sklon pro optimální využití45°45°

Efektivní fotovoltaický systém určený pouze pro ohřev vody o stejném pokrytí potřeby tepla se cenově pohybuje kolem 100 tis. Kč včetně DPH. Na oba systémy je nyní možné čerpat dotaci Nová zelená úsporám ve výši 35 tis. Kč. Výhodou je proto využívat FV systém primárně pro spotřebu elektrické energie v domě a pro přípravu teplé vody využívat letní přebytky. Potom lze získat i dotaci vyšší. Jako zcela nevhodné lze považovat sice jednoduché, ale málo účinné fotovoltaické systémy s napojením FV modulů rovnou do topného tělesa.

Gro (Zdroj: Československá společnost pro sluneční energii)

Obrázek:

Správně navržený fototermický systém v rodinném domě ušetří ročně 50 až 70 % energie běžného zdroje na přípravu teplé vody. Foro archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down