17.02.2021 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci zatím akumulaci nepodpořili

Přestože velkokapacitní baterie na akumulaci energie vznikají jako důležitá část moderní energetiky všude po světě, potřebnou licenci k podnikání v tuzemsku poslanci na Hospodářském výboru sněmovny zatím nepodpořili. Výrazný podíl na tom má i vlivná teplárenská lobby, na kterou se někteří zákonodárci během jednání otevřeně odkazovali. Uzákonit podmínky pro podnikání v oboru navrhlo do aktuální podoby energetického zákona devět poslanců napříč politickým spektrem. Ačkoliv návrh získal podporu ERÚ, ČEPS a MPO k němu zaujalo neutrální postoj, schválení se zatím nedočkal.

Poslanec Leo Luzar (KSČM) na jednání varoval před opakováním „solárního tunelu“ a podnikatele v oboru akumulace nazval „baterkovými barony“. „Jsme šokováni výstupem poslance Luzara, který dnes opakoval mnohokrát vyvrácené mýty a lži spojené s akumulací energie. Návrh obsahuje pouze zavedení licence pro zahájení podnikání a žádné dotace rozhodně nezavádí,“ uvedl k jednání Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT, která podporuje zavedení licence. Poslanec tak podle Fouska podlehl nepravdivým informacím, při svém vystoupení přitom veřejně odkazoval na doporučení Teplárenského sdružení akumulaci nepodpořit.

Argumentaci zástupců největších českých tepláren přejímali i někteří další poslanci. Nikoho přitom nezajímala podpora klíčových energetických institucí. „Přestože zástupce MPO a poslanci Pavel Pustějovský (ANO) a Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedli většinu dezinformací na pravou míru, nakonec oba své pozměňovací návrhy na akumulaci stáhli a vyzvali k dalšímu jednání. Jsme zaskočeni přiznáním změny názoru kvůli vlivu Teplárenského sdružení některých členů výboru, a to včetně těch, kteří svoji podporu licenci dříve vyjádřili podpisem,“ upřesnil Jan Fousek.

O dalším postupu budou nyní hlavní aktéři jednat. Úprava komplexního návrhu musí proběhnout před druhým čtením ve sněmovně. „Věříme, že poslanci společně s klíčovými institucemi nakonec připraví takový návrh, který využití bateriových systémů i dalších forem akumulace bez jakýchkoliv dotací v elektrizační soustavě ČR podpoří,“ dodal Jan Fousek.*

Red (Zdroj: AKU-BAT)

Foto archiv/nicegrid.sf

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down