Výhodnější prodej přebytků z fotovoltaik

Provozovatel distribuční sítě od prvního ledna na požádání přiděluje tzv. výrobní EAN i výrobcům bez licence. To majitelům malých elektráren, využívajících obnovitelné zdroje energie, umožní výhodněji a snadněji prodávat přebytečnou elektřinu. Přidělování výrobního EANu tak nepochybně povede k rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie a k rozvoji komunitní energetiky.

Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) schválila s platností od 1. ledna 2023 novelu vyhlášky č. 408/2015 Sb., O Pravidlech trhu s elektřinou. Nová úprava ukládá provozovateli distribuční soustavy povinnost přidělovat výrobcům bez licence na požádání tzv. výrobní EAN – osmnáctimístný číselný kód sloužící k dodávkám elektřiny do distribuční sítě – nezávisle na spotřebním EANu.

Změna zákona je pro majitele fotovoltaických elektráren prostředkem k výhodnějšímu prodeji nevyužitých přebytků energie a téměř jistě zkrátí návratnost investic do fotovoltaiky. Přidělování výrobního EANu tak povede k rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie a k rozvoji komunitní energetiky. Jedná se o další vládní legislativní změnu, která vedle novely energetického zákona (tzv. lex OZE 1) a chystané novely lex OZE 2 usnadní proces provozování FVE na tuzemském trhu.

„Pokud jsou přebytky vyšší, vyplatí se je prodat. K takové situaci dochází zejména v dlouhých letních dnech, kdy rodiny tráví většinu času venku nebo odjíždějí na dovolenou – elektrárna vyrábí více energie, než je domácnost schopna spotřebovat. Přebytky energií můžete do sítě posílat buď zadarmo, za fixní, nebo za aktuální spotovou cenu. Zajištění výhodného výkupu přebytků může být dalším krokem k přispění do rodinného rozpočtu a zároveň k rychlejší návratnosti investice do fotovoltaiky,“ popisuje situaci Martin Palarčík ze skupiny SolidSun, která vykupuje přebytky energie za aktuální cenu na trhu.

„Má-li zákazník pouze spotřební EAN, znamená to, že může prodávat přebytky do sítě pouze stejnému obchodníkovi, od kterého elektřinu nakupuje. Při přidělení výrobního EANu si může nově vybrat libovolného obchodníka jak pro nákup elektřiny, tak pro prodej přebytků do sítě. Má tedy možnost sjednat si pevnou cenu za nákup elektřiny a dohodnout se s jiným obchodníkem na výkupu přebytků, například za spotové ceny,“ říká Martin Palarčík, generální ředitel skupiny SolidSun.

Výkup přebytků  je nezávislý na aktuálním dodavateli elektrické energie, není podmíněn odběrem elektřiny a každý měsíc k němu zákazník obdrží transparentní vyúčtování. Navíc výkup přebytků za spotovou cenu není nijak omezen vládním cenovým stropem.*

Zdroj: SolidSun

Foto archiv/SolidSun

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down