Úvěr k programu Oprav dům po babičce

Lidem, kteří nemají naspořeno na renovace bydlení, se otevírá možnost zvýhodněného úvěru k investičnímu programu Oprav dům po babičce. Vyhlášením výzvy z Modernizačního fondu a podpisem rámcových dohod mezi Státním fondem životního prostředí ČR a bankovními institucemi s licencí ČNB mohou domácnosti snadno dosáhnout na financování energeticky efektivních renovací rodinných domů.

Vzájemnou spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR) při poskytování zvýhodněných úvěrů vyjednaly a deklarovaly svým podpisem rámcových smluv stavební spořitelny sdružené v Asociaci českých stavebních spořitelen (ČSOB stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna a Stavební spořitelna České spořitelny) a UniCredit Bank, zapojení přislíbila i Moneta Stavební spořitelna.

Úvěr i díky Modernizačnímu fondu

Výzva z programu HOUSEnerg Modernizačního fondu, vyhlášená 28. února 2024, se otevřela pro všechny instituce s licencí ČNB pro poskytování úvěrů. Spolupráce bankovního sektoru a SFŽP ČR umožní poskytování zvýhodněných úvěrů na komplexní renovace rodinných domů pro maximální energetické úspory a využití obnovitelných zdrojů energie.
„Unikátní spolupráce bankovního sektoru a státu umožní renovace i těm domácnostem, které nemohou realizace pokrýt z vlastních zdrojů. Zjednodušeně řečeno, část finančních prostředků dostanou žadatelé předem formou nevratné dotace, zbytek si půjčí ve srovnání s běžnými úvěry za poloviční úrok,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Splátky úvěru budou nízké a mohou být rozloženy až na 20 let i více. Díky takto nastaveným parametrům kofinancování mají domácnosti možnost snížit své náklady na bydlení ihned, benefity v podobě nízkých účtů za energie však budou čerpat už napořád.
Žádosti o podporu z Modernizačního fondu na prostředky pro výhodné půjčky mohou banky a spořitelny prostřednictvím vyhlášené výzvy podávat od 15. března 2024 (je to termín pro podávání žádostí ze strany bank a spořitelen, nijak nesouvisí s termíny pro žádosti klientů o poskytnutí úvěru).
Finance na zvýhodněný úvěr rovným dílem poskytnou SFŽP ČR bezúročně z Modernizačního fondu a finanční instituce z vlastních zdrojů. Výsledný úrok bude díky této kombinaci poloviční s fixací minimálně na pět let. Pro rok 2024 byla maximální výše RPSN (roční procentní sazba nákladů) zastropována na 3,5 %.

Kdy a kdo může o úvěr požádat

Banky a spořitelny zapojené do výzvy SFŽP ČR mohou začít zvýhodněné úvěry nabízet již od začátku března, o úvěr mohou žádat i ti, kteří již dotaci v programu Oprav dům po babičce získali v předchozích měsících.
Zvýhodněný úvěr bude poskytován úspěšným žadatelům v programu Oprav dům po babičce na pokrytí způsobilých výdajů renovace, a může dosáhnout až dvojnásobku schválené dotace. SFŽP ČR vyčlenil na výhodné úvěry 5 miliard korun, banky a stavební spořitelny poskytnou stejnou částku.
„Domácnosti budou mít k dispozici celkem 15 miliard k předfinancování svých projektů v rámci programu Oprav dům po babičce – 5 miliard korun na dotaci, 10 miliard na úvěr. Nárok na půjčku není automatický, bankovní domy mají ze zákona povinnost provádět vyhodnocení konečného příjemce z hlediska bonity a úvěrové způsobilosti, stejně jako u jakéhokoliv jiného úvěru,“ vysvětluje ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

Díky kombinaci úvěru se zálohově poskytnutou dotací zvyšujeme dostupnost renovací dalším domácnostem. Tyto peníze budou mít pozitivní vliv nejen na úspory domácností, ale i na ekonomiku multiplikačními efekty, navíc splacené finanční prostředky se opět využijí na podporu dalších energetických úspor.

Na pobočku pro úvěr i poradenství

„Služby poskytované stavebními spořitelnami se od letošního ledna rozšířily o dotační poradenství ke všem dotačním titulům programu Nová zelená úsporám. Zájemci o úsporná řešení tak získají již nyní na pobočkách stavebních spořitelen a jejich mateřských bank informace a rady ohledně dotací a v další fázi i asistenci při podání žádosti a vyřízení výhodného úvěru,“ říká Libor Vošický, předseda Asociace Českých stavebních spořitelen

Vyhlášení výzvy a zahájení poskytování finančních prostředků na zvýhodněné úvěry směrem k bankovním institucím je úspěšným vyústěním loni uzavřeného memoranda mezi Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem financí a Asociací českých stavebních spořitelen, ve kterém se společně dohodly na spolupráci v oblasti financování energetických úspor domácností.*

JiT (Zdroj: MŽP)
Program Oprav dům po babičce je unikátní kombinací investiční dotace a výhodného úvěru od bankovní instituce. Foto archiv/E15

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down