30.01.2023 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava Infotherma ukázala na trendy

Po dvouleté pauze, kdy se výstava konala pouze online, proběhl ve dnech 23. až 26. ledna 2023 na Výstavišti Černá louka v Ostravě již 28. ročník naší nejlepší a největší mezinárodní výstavy Infotherma, kterou jako obvykle pořádala Agentura Inforpres. Spolupracovník redakce Petr Měchura nabídl z výstaviště několik tipů, které ukazují i na důležité trendy.

Ostravská výstava Infotherma je od svého vzniku věnovaná vytápění, úsporám energií a využívání obnovitelných zdrojů hlavně v malých a středních objektech s cílem představit novinky a směry, kam se ubírá moderní vytápění a stavby spojené s ekonomickým bydlením.

Přesto, že na letošní výstavě chyběly některé stavební firmy, představilo se zde přes 350 domácích i zahraničních firem a přišlo více než 25 tisíc návštěvníků, takže výstavní prostory byly zcela zaplněny.

Na slavnostním zahájení ujistil ředitel SFŽP Ing. Petr Valdman návštěvníky, že prostředků na úsporná opatření, fotovoltaiku nebo výměnu kotlů bude letos dostatek. Umožní to i převod části peněz z Modernizačního fondu do programu Nová zelená úsporám.

Při zahájení byl také vyhlášen výsledek ankety o tři nejoblíbenější exponáty (viz obrázek). Výrobky předem vybírala veřejnost hlasováním na stránkách TZB-info. V TOP 3 se umístily tyto exponáty: Zplyňovací kotel Blaze Natural Plus od firmy Blaze Harmony, inteligentní sběrnice dat pro dálkový odečet energií od firmy ista Česká republika a sestava malého solárního vytápění Solar Kerberos 33 H Compact od firmy Unites Systems.

Pravděpodobně jako reakce na vysoké ceny elektřiny a plynu nebyl letos na výstavě jediný elektrokotel a chyběly i plynové kotle. Naopak se zvýšilo zastoupení kotlů na pevná paliva, Asi nejzajímavější novinku nabídla firma Verner interiérovým kotlem na dřevo, štěpku či dřevní brikety s možností zadního přikládání včetně vybírání popela (viz obrázky). Kotel má výškově automaticky stavitelný rošt, takže plamen zůstává stále v potřebné viditelné výši.

Na výstavě však chyběla i zařízení na výrobu pelet (trh je asi nasycen a možná není dost suroviny) a termické solární kolektory, byť jejich energetická účinnost je oproti solárním panelům několikanásobná. O to víc zde byly zastoupeny střešní fotovoltaické instalace s příslušenstvím, i když většinou z Číny (byť v dobré kvalitě). Mezi vystavovateli byli též hlavní výrobci či prodejci tepelných čerpadel a zvýšilo se zastoupení rekuperace a komplexních řešení pro tzv. chytré domy.

Jako vždy byl součástí výstavy i doprovodný program s více jak 50 přednáškami ve třech konferenčních sálech, takže každý návštěvník si mohl vybrat podle svého zájmu. Vedle toho bylo na výstavě i několik poradenských stánků, např. Státního fondu životního prostředí pro občany či Ministerstva průmyslu a obchodu pro podnikatele.

Objevily se zde i velmi sofistikované, ale pro mnoho zákazníků až příliš drahé technologie na úspory energií. Jednou z výjimek byla nabídka firmy Apator Metra ze Šumperku, která (kromě jiného) vystavila i cenové přijatelný bimetalický teploměr, který k bezobslužnému provozu stačí jen pověsit na zeď.*

JUDr. Ing. Petr Měchura

Obrázky:

Veřejnost v anketě vybrala tři nejoblíbenější exponáty. Foto archiv/Energie 21

Interiérový kotel Verner s možností zadního přikládání a vybírání popela. Foto Petr Měchura

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down