Vytápění plynem bude perspektivní ještě dlouho?

Přes všechny turbulence na energetickém trhu podle zástupců plynařů zůstává plynové vytápění pro obyvatele bytových a rodinných domů výhodnou a perspektivní volbou. Zprávy o brzkém zákazu plynových kotlů jsou údajně nesmysl a plynové kotle bude možné koupit a používat ještě řadu let. Hlavní výhodou plynového topení je úsporný provoz a komfortní ovládání.

Od letošního září není možné provozovat staré kotle na tuhá paliva, které se nemalou měrou podílí na lokálním znečištění ovzduší. Zákaz provozu starých a „špinavých“ tepelných zdrojů má své opodstatnění, v jeho souvislosti se však začalo hovořit také o budoucím zákazu běžných kotlů na plyn. To se ale podle plynařů ukazuje jako hodně zavádějící informace.

S plynovými kotli se stále počítá

O omezení podmínek provozu nových plynových kotlů od roku 2029 se skutečně uvažuje, neexistuje však zatím žádný závazný právní dokument, který by plynové kotle zakazoval. Navrhovaná novela zpřísňuje požadavek na sezónní účinnost kotlů na minimálně 115 %,” vysvětluje Michal Řezanina, marketingový specialista společnosti Thermona. „To ale rozhodně neznamená konec provozu plynových kotlů. Moderní kondenzační kotle mají sice účinnost ‚jen‘ 109 %. Přísnější podmínky ale otevřou cestu masivnějšímu využívání hybridních systémů vytápění, které kombinují to nejlepší z technologie tepelného čerpadla a plynového kondenzačního kotle a mají největší uživatelský i ekonomický přínos,“ dodává Michal Řezanina.

Mezi další mylně uváděné termíny zákazu provozu plynových kotlů patří rok 2040. Je to dáno novou směrnicí o energetické náročnosti budov, kterou v březnu schválili europoslanci. Ta ale nic takového neobsahuje. „Zákaz používání fosilních paliv ve vytápění budov nejpozději od roku 2040 byl ve finální verzi směrnice ze strany členských států odmítnut a v textu schválené směrnice takový zákaz není uveden,“ upozorňuje Josef Kotrba, ředitel Českého plynárenského svazu.

Rok 2040 se zatím jeví jako orientační datum, ke kterému by se postupný odklon od vytápění domů plynem mohl začít realizovat. Plynové kotle lidem zřejmě nikdo nezakáže. Legislativa se bude snažit spíše tlačit na větší úspornost provozu, přičemž stávající plynové kotle samozřejmě bude možné provozovat nadále, až do konce jejich životnosti.

Problémem pro uplatnění plynového vytápění podle plynařů nebude ani odklon od fosilních paliv. Podle Svazu moderní energetiky sice může biometan vyrobený v Česku do roku 2030 nahradit až pětinu dodávek fosilního zemního plynu z dovozu a například společnost GasNet, největší tuzemský distributor zemního plynu, připravuje své první vodíkové město v Česku - Hranice u Aše v Karlovarském kraji. Cílem je zde postupně přimíchávat k zemnímu plynu až 10 % vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů v nedalekém okolí města. V distribuční plynařské soustavě ale i potom stále zůstane dosti místa i pro zemní plyn pro výrobu tepla i v domácnostech.

Red (Zdroj: Pro-Media)

 

Moderní plynové kotle budou nejen v domácnostech fungovat i v budoucnosti, a to i s přispěním biometanu a vodíku
Moderní plynové kotle budou nejen v domácnostech fungovat i v budoucnosti, a to i s přispěním biometanu a vodíku. Foto archiv/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down