28.02.2015 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem byl o nízkoenergetické domy a techniku vytápění

V lednu se v Praze a Ostravě konaly veletrhy, jejichž témata souvisí se zaměřením našeho časopisu. Na výstavišti PVA Expo Praha v Praze-Letňanech to byly veletrhy Solar Praha, For Pasiv a Střechy Praha, na výstavišti Černá louka v Ostravě veletrh Infotherma. Přinášíme hodnocení jejich obsahu a několik zajímavých tipů.

Stručný obsah článku. Celý článek vyšel v časopise Energie 21 č. 1/2015.

Souboru veletrhů v Praze se zúčastnilo asi 250 společností nejen z Česka, ale i z Francie, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Doprovodný program zahrnoval semináře, přednášky a poradenství na aktuální témata z oboru.

Na veletrhu Solar Praha například stály za pozornost, kromě jiných, expozice poradenských firem Ekowat, TZB-info, společnosti VacuSol, jediného českého výrobce vakuových trubicových slunečních kolektorů, nebo společnosti Lightway, nabízející rozvody denního světla místo umělého. Nejvíce informací ale přinesly veletrhy For Pasiv a Střechy Praha, věnované zejména nízkoenergetickému stavění a bydlení.

Pasivní dům je pro řadu lidí synonymem technologicky náročné stavby a komfortního bydlení s minimálními provozními náklady. To, že pasivní domy uspoří kolem 80 procent energie na vytápění oproti běžné novostavbě a až 90 procent oproti stávajícím stavbám, je známá věc. Méně se však ví, že pasivní dům nemusí být složitý a drahý, a pokud je, bývá to obvykle vinou nezkušenosti projektanta. Dům, který i v největších mrazech dokáže vytopit fén na vlasy, však nepotřebuje složité technologie a drahý otopný systém. Aby však byly pasivní domy cenově srovnatelné s běžnými a navíc jednoduché, je potřeba promyšlený a vyladěný projekt. Veletrh nabídl novinky z oblasti izolačních materiálů, zateplovacích systémů, termoregulačních oken, měřicí a regulační techniky a z dalších oborů a také odborné konference, o které byl velký zájem.

Ekonomickou výhodnost pasivních domů nyní doplňuje i finanční podpora na výstavbu v programu Nová zelená úsporám, a to formou dotace 435 tis. Kč nebo 585 tis. Kč, podle dosaženého energetického standardu. Podpora bude poskytována až do roku 2020.

Letošního ročníku Infothermy v Ostravě se zúčastnilo asi 350 domácích a zahraničních firem a institucí především ze Slovenska, Polska, ale i Slovinska, Rakouska a Itálie. Pro návštěvníky byl,  jako každoročně, kromě expozic připraven i rozsáhlý doprovodný program.

Podle návštěvnických anket a ohlasů byl největší zájem o novinky otopných systémů – kotle, krby, zářiče, podlahové vytápění a také jejich využití v nízkoenergetickém stavění.

Na výstavě se prezentovalo asi 40 domácích a zahraničních výrobců se špičkovými kotli na tuhá paliva, které řeší nejen úsporu paliv, ale i pokud možno dostupný komfort obsluhy přes zásobníky, automatické přikládání, regulace apod. Mnohé z těchto exponátů si mohli návštěvníci prohlédnout za provozu na venkovních výstavních plochách.

Novinkou byl automatický kotel na uhlí slovenské společnosti Attack, s. r. o., který jako první splňuje 5. emisní třídu a lze na něj obdržet dotaci. A pozadu nezůstali ani dodavatelé paliv, například společnost Biomac Ing. Černý, s. r. o., dodavatel dřevních pelet a briket.

Přibývá také zájemců o smysluplné využívání obnovitelných zdrojů a pořadatel výstavy, Agentura Inforpres, se tomu snažil vyjít vstříc. Nicméně využívání té nejlevnější energie – sluneční – zde prezentovalo, kromě zmíněného systému fotovoltaického ohřevu vody, jen několika tradičních vystavovatelů, například výrobci slunečních kolektorů Thermo Solar Žiar nad Hronom, s. r. o., a Viessmann, s. r. o., a nově ostravská Akademie MMM Solar, s. r. o., s cenově zajímavým trubicovým kolektorem.

Samozřejmě nechyběli výrobci tepelných čerpadel, otopných těles, vzduchotechniky, ventilů, akumulačních nádob a bojlerů, izolačních materiálů a zateplovacích systémů, stínicí techniky, komínů a záložních zdrojů nebo různých regulací či poradenské firmy.

Výstava také nabídla vize, kam by se mohlo ubírat hledání netradičních zdrojů energie. Série panelů „Kde na nás čeká energie“ naznačila některé domácí a zahraniční možnosti. Informovala například o těžbě břidlicových plynů, využívání geotermální energie, energie z hořících hald, jímání vzdušné elektřiny a elektrických výbojů, jaderných fúzích, energetickém využívání mikrořas, nových konstrukcích větrných turbín a řadě dalších námětů.*

Lucia Kováčová

Foto:

Na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech byl největší zájem o pasivní domy. Foto autorka

Novinkou na výstavišti Černá louka byl automatický kotel na uhlí slovenské společnosti Attack, s. r. o., který splňuje 5. emisní třídu a lze na něj získat dotaci. Foto autorka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down