30.01.2022 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajistit lidem čisté a levné teplo

Podle deset let starého zákona o ochraně ovzduší začne 1. září 2022 platit zákaz provozovat v Česku kotle 1. a 2. tříd, které nejvíce škodí životnímu prostředí. Problém se týká až 300 tisíc kotlů. Všechny nově prodávané kotle budou zároveň muset splňovat přísné parametry z hlediska škodlivých emisí a účinnosti. Na tuto situaci koncem ledna reagovala Komora obnovitelných zdrojů energie se svými členy a partnery společným prohlášením adresovaným vládě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že ceny elektřiny a tepla letos stoupnou o 40 %. Vytápění zemním plynem se zejména v důsledku politického tlaku Ruska stává pro mnoho domácností drahým či dokonce nedostupným. Začínají proto opět topit uhlím, které škodí lidskému zdraví i klimatu. Přitom kotle na dřevní pelety, moderní kotle a lokální topidla na dřevní biomasu nebo tepelná čerpadla nabízí stejné pohodlí za nižší cenu než vytápění zemním plynem. Pomoci mohou i solární kolektory a fotovoltaika.

Zásadní přidanou hodnotou obnovitelných zdrojů je nezávislost na cenových turbulencích trhu. Z výsledků výběrového šetření Českého statistického úřadu Životní podmínky vyplývá, že zdražování energií může zasáhnout skoro jeden a půl milionu domácností nižší střední třídy. Finanční situace se výrazně zhorší zvláště pro půl milionu z nich, kteří bydlí v rodinných domech a proti lidem z bytových domů platí za energie v průměru dvakrát víc.

Komora obnovitelných zdrojů energie se svými členy a partnery proto považuje za klíčové formulovat pravidla pro ekologické vytápění a cenově dostupné v domácnostech. Vláda by měla přístup k čistému teplu domácnostem usnadnit a urychlit. Čím víc si domácnost dokáže sama vyrobit energie, tím víc je chráněna proti zvyšování cen plynu, elektřiny či tepla z fosilních zdrojů. A z druhé strany, čím menší spotřeba energií z dovozu, tím menší vliv na nás budou mít země, které dodávky energií používají jako nástroj nátlaku na EU a její členské země.

Zástupci čisté energetiky proto zformulovali pět klíčových opatření pro urychlení rozvoje výroby čistého tepla v domácnostech:

- Udržet a dále zpřesňovat nastavený způsob podpory v rámci Nové zelené úsporám a Kotlíkových dotací. To pomůže udržet tempo instalací fotovoltaických systémů, tepelných čerpadel, kotlů, akumulačních kamen a krbů na biomasu a solárních tepelných kolektorů v rodinných a bytových domech.

- Aktualizovat hodnoty emisních faktorů elektřiny v nové vyhlášce o energetickém auditu/posudku. To podpoří projektanty v navrhování ekologických tepelných čerpadel do nových a rekonstruovaných budov.

- Zavést součtové měření. Stávající fázové měření je zastaralé, omezuje uživatele a diskriminuje evropské výrobce střídačů. Součtové měření urychlí rozvoj fotovoltaiky u samovýrobců elektřiny. ČR patří mezi poslední státy v EU, které tuto zastaralou metodu používají.

- Zvýšit hranici z 10 kW na alespoň 30 kW pro pořízení nového zdroje elektřiny (typicky fotovoltaiky) bez nutnosti získat licenci pro podnikání v energetice a současně zrušit nutnost stavebního povolení: střešní fotovoltaika není zásahem do stavby, podobně jako klimatizace.

- V rámci strategie transformace teplárenství dobře nastavit podmínky pro přechod na obnovitelné zdroje.

Red (Zdroj: Komora OZE)

Foto archiv/Česká peleta

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down