Probíhající schůze Poslanecké sněmovny má na programu i návrh nového zákona o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie (OZE). Environmentální organizace dlouhodobě podporují zákonem navrhovaný koncept akceleračních zón pro rychlejší povolování zejména větrných elektráren a vítají doplnění povinných poplatků ve prospěch obcí.
Vzhledem k tomu, že Česko stále zaostává především ve výstavbě větrných elektráren, organizace volají po schválení zákona ve zrychleném projednání již v prvním čtení a odeslání do Senátu. V následném procesu vymezování zón upozorňují na žádoucí zohlednění zájmů krajů a obcí a postup s ohledem na přírodu.
Návrh zákona prošel vládou již letos v březnu a v rámci jednání byla doplněna garance finančních podpor z provozu elektráren od investorů pro obce ve výši 50 Kč na MWh vyrobené elektřiny, což činí přibližně 500 000 Kč ročně z elektrárny o výkonu 4 MW. Zároveň si obce mohou vyjednat ještě více, k čemuž jsou investoři v praxi otevření. Hned po schválení zákona by měly být obce v územích bez vážných střetů s jinými veřejnými zájmy (např. ochrana přírody či památek nebo přítomnost letiště či vojenských zařízení) vtaženy do procesu vymezování akceleračních zón.
Transpoziční lhůta na uzákonění akceleračních zón vypršela již před několika dny – 21. května 2025. Do tohoto termínu měla Česká republika tento zákon, vycházející z evropské směrnice o obnovitelných zdrojích, přijmout
„Větrné elektrárny i v Česku nutně potřebujeme, abychom nahradili škodlivé spalování uhlí a zajistili bezpečné dodávky cenově dostupné elektřiny. Poplatky od provozovatelů elektráren přinesou také ekonomické výhody venkovu. Apelujeme proto na poslance a poslankyně, aby zákon schválili zrychleně hned v prvním čtení a vymezování ve spolupráci s kraji a obcemi mohlo začít,“ říká Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA.
Komplexní požadavky na urychlení výstavby obnovitelných zdrojů v souladu s ochranou přírody shrnuly nevládní organizace již ve společném stanovisku Zeleného kruhu, Klimatické koalice a WWF.
JiT (Zdroj: Ekologické organizace)*
Česko stále zaostává především ve výstavbě větrných elektráren. Foto archiv/ČEZ