16.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stavba větrného parku má odpůrce

Podle informační platformy Energy-Hub plánuje společnost W. E. B. Větrná Energie u Frýdlantu na Liberecku stavbu 11 velkých větrných elektráren. Pokud to uskuteční, bude jejich celkový výkon zřejmě vyšší, než mají nyní všechy funkční větrné elektrárny v Libereckém kraji dohromady. Zatím jde o záměr a připomínky lze posílat ještě do 19/8 (systém EIA, kód MZP509). Připomínky má už nyní například občanská iniciativa Zdravá Řasnice.

V Libereckém kraji je podle webu České společnosti pro větrnou energii 31 větrných elektráren. Jsou v sedmi lokalitách v příhraničí ve Frýdlantském výběžku a okolí Hrádku nad Nisou na Liberecku. Celkovým výkonem 50 megawatt (MW) se kraj řadí v republice na třetí místo za Ústecký a Karlovarský kraj. V kraji je největší a zároveň nejmladší větrný park u Hrádku. V roce 2017 ho dokončila firma EEH, postavila 13 větrných věží o celkovém výkonu 26 MW.

V Horní Řasnici provozuje společnost W. E. B. Větrná Energie zatím jednu větrnou elektrárnu (VTE), postavenou před deseti lety. V plánu má nad údolím s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les postavit 11 dalších o celkovém výkonu 46,2 až 68,2 MW. Každá z větrných elektráren by měla být schopna ročně dodat 12 GWh elektřiny

 "Dodávka 12 000 MWh pokryje roční spotřebu 3430 českých domácností s 8600 obyvateli. Samozřejmě při maximálním počtu 11 VTE se již jedná o významný zdroj elektřiny, který by pokryl roční spotřebu 20 procent domácností v Libereckém kraji, což by podstatně navýšilo soběstačnost Libereckého kraje," píše se v oznámení záměru.

Zástupci občanské iniciativy Zdravá Řasnice ale mají ale obavy z hluku, z takzvaného flikru efektu, tedy rychlého střídání světla a stínu, i narušení krajinného rázu. Vadí jim také navržená výška větrných elektráren, tak vysoké nikde jinde v kraji nejsou. Investor má v plánu postavit 166 metrů vysoké věže s průměrem rotoru 150 metrů. Vrtule tak budou dosahovat až do výšky 241 metrů, u dosud jediné funkční větrné elektrárny postavené v Horní Řasnici to je 130 metrů. Má věž vysokou 80 metrů s rotorem o průměru 100 metrů.

"Bezpečné větrné elektrárny by se měly realizovat pouze tam, kde budou bezpečně a efektivně sloužit. Oblast plánovaná pro realizaci Větrného parku Řasnice takovým místem, podle našeho názoru, rozhodně není. Tato oblast je pro nás cenná, vyhledávaná pro svůj klid, pěší turistiku, malebnost – a je pro nás cennější bez takovéhoto zamýšleného projektu," uvedli v tiskové zprávě za iniciativu Jolana a René Bláhovi.

Autoři záměru výstavby v dokumentaci (kromě jiného) uvádějí, že v této fázi projektu bude zpřesňujícím průzkumem sledována migrace ptáků a netopýrů a podle výsledků budou přijata opatření na minimalizaci možného negativního vlivu. Navrhovaný průzkum je připravován pro aktuální sezonu a bude součástí dokumentace EIA.

(Zdroj: Energy-Hub)*

Obrázek:

Větrná elektrárna Horní  Řasnice byla postavena již před deseti lety. Foto archiv/W.E.B.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down