Zelení, nebo modří?

Opravdu přispívají biopaliva ke zvýšení produkce skleníkových plynů? Jsou hlavní příčinou zdražování potravin? Skutečně škodí motorům? Právě tyto otázky se znovu objevily v médiích v souvislosti s rozhodnutím prezidenta republiky Václava Klause vetovat novelu zákona o ovzduší, kterou se navyšuje podíl bioložek v motorových palivech.

My se tématu samozřejmě také věnujeme, ale dáváme prostor jen fundovaným a fakty podloženým názorům. V tomto čísle nabízejí zástupci výzkumu, pěstitelů i zpracovatelů své odpovědi právě na výše položené otázky. Zda je nakonec vyslyší i zákonodárci je sice důležité, ale zejména pro nejbližší období. Za prezidentským vetem se totiž skrývá zásadnější spor: Jsou blíž pravdě spíše příznivci „zelené“ politiky a ekonomiky, nebo zastánci „modrých“ názorů Václava Klause? O co jde?

Zjednodušeně řečeno: Zelení tvrdí, že klima a životní prostředí na zemi se zhoršuje a děje se tak i přímým zaviněním člověka. Náprava tedy spočívá především ve změně politiky,  ekonomiky a zavedení zelených technologií. To se však neobejde bez počátečních regulací a dotací. Jenže kdo je stanoví, zavede a bude kontrolovat? A komu nakonec nejvíce prospějí?

Naproti tomu modří jsou názoru, že ke změnám buď nedochází, nebo jde o přirozený jev, který lidé nemohou příliš ovlivnit. Proto není třeba zavádět ani novou politiku, ani regulovat či dotovat ekonomiku. A na případně globální změny je lépe se připravit, než se pokoušet jim zabránit. Subjekty na trhu se musí rozhodovat svobodně. Ale má člověk skutečně právo na takovou svobodu, bez ohledu na ostatní živou přírodu? Není za vším jen snaha současných ekonomických elit zachovat si pozice? Jsou peníze vždy až na prvním místě?

Odpovědi snad přinese budoucnost. Již dnes se ale ukazuje, že možná ne souboj levice a pravice, ale zelených a modrých bude pro vývoj demokracie určující.

Jiří Trnavský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *