29.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velký závod na vodík ve Velké Británii

Společnosti Air Products (NYSE:APD) a Associated British Ports (ABP) se staly se partnery při vybudování prvního velkého závodu na výrobu zeleného vodíku ve Velké Británii. Do závodu se bude dovážet zelený čpavek z výrobních míst provozovaných společností Air Products a jejími partnery po celém světě, ze kterého se vyrobí zelený vodík, pro dekarbonizaci odvětví, jako je doprava a průmysl.

Nové zařízení na zelený vodík vznikne v přístavu Immingham v ústí řeky Humber. Lokalita poskytuje potřebnou námořní infrastrukturu, požadované inženýrské sítí a dobrou dostupnost pro koncové odběratele. ABP bude investovat do nové infrastruktury s novým molem pro obsluhu dovozu a vývozu kapalných produktů. Kromě manipulace se zeleným čpavkem je molo navrženo tak, aby mohlo pojmout další náklady spojené s energetickou transformací, včetně dovozu zkapalněného oxidu uhličitého (CO2) z projektů zachycování uhlíku (CCS) pro ukládání v Severním moři – a tím hrát významnou roli v energetické transformaci Spojeného království.

Immingham se nachází v největším britském průmyslovém klastru a v těsné blízkosti navrhovaných offshore přepravních a skladovacích sítí pro CO2. Proto tam Air Products také plánuje vybudovat největšího zařízení na výrobu modrého vodíku ve Spojeném království, díky čemuž se lokalita stane hlavním producentem nízkouhlíkové energie ve Velké Británii.

Vláda Velké Británie má v plánu do roku 2030 vyrábět 10 GW nízkouhlíkového vodíku a v současné době neexistuje žádná významná domácí výroba takového množství vodíku. Výstavbou vodíkového komplexu s výrobní kapacitou 800 MW tak Air Products s ABP pomohou naplnit vládní cíle dekarbonizace a snížit závislost Spojeného království na fosilních palivech.

„Air Products podporuje energetickou transformaci reálnými projekty. S našimi partnery budujeme udržitelné vodíkové dodavatelské řetězce a využíváme naše odborné znalosti a zkušenosti s vodíkem k urychlení energetického přechodu,“ uvedl Ivo Bols, prezident Air Products pro Evropu a Afriku. „Jednáme s vládními úředníky o našich plánech investovat do britského zeleného vodíku, abychom dostali určitá politická ujištění, že pro náš produkt bude existovat životaschopný trh.“

Henrik L. Pedersen, generální ředitel ABP, doplnil: „ABP a Humber jsou v epicentru dekarbonizační agendy a jsme potěšeni, že na tomto projektu můžeme spolupracovat se společností Air Products, která pomůže splnit zákonný závazek Spojeného království dosáhnout nulových emisí do roku 2050.

Projekt přinese širokou škálu výhod, včetně eliminace až 580 000 tun emisí skleníkových plynů každý rok, což odpovídá provozu 20 000 těžkých nákladních vozidel. Kromě toho projekt zajistí až 4,6 miliardy dolarů investic do růstu regionu a poskytne 1400 přímých pracovních míst a přibližně 1600 nepřímých pracovních míst pro dodavatelské řetězce a místní podniky.

Tento první projekt stimuluje poptávku a podpoří rozvoj místního a národního trhu se zeleným vodíkem. Bude významným přispěvatelem k vládním plánům učinit z Velké Británie „globálního lídra v oblasti nízkouhlíkového vodíku“.*

(Zdroj: Air Product)

Foto archiv/Air Product

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down