Země EU chtějí bezemisní budovy, nevládní organizace to podporují

Rezidenční budovy, které se v EU postaví po roce 2030, by měly být klimaticky neutrální. Jejich povinnou součástí mají být také instalace pro výrobu energie ze slunce. Na tomto a dalších bodech se usnesli 25. října ministři a ministryně pro energetiku ze zemí EU. Přijali totiž společnou pozici ke Směrnici o energetické náročnosti budov.

Právě budovy spotřebují 40 % energie v EU a jsou příčinou 36 % emisí skleníkových plynů souvisejících se spotřebou energie. Nevládní organizace napříč Evropou vnímají probíhající revizi směrnice o budovách jako jedinečnou možnost implementovat ambiciózní klimatické cíle pro rok 2030. Nevládní sektor zdůrazňuje, že součástí směrnice by měla být i komplexní nabídka finančních incentiv (pobídek) pro instalaci obnovitelných zdrojů energie v budovách nebo zákaz vytápění fosilními palivy.

Ministři debatovali také o tzv. plynovém balíčku, který má zajistit společná tržní pravidla pro obnovitelný a zemní plyn a vodík a podpořit dekarbonizaci evropského plynárenského systému. Již před představením balíčku loni v prosinci upozorňovaly neziskové organizace (CAN Europe) na to, že kvůli energetické krizi jsou některé jeho části zastaralé a žádaly Komisi, aby návrh přepracovala. V současné chvíli by bylo nejlepší projednávání balíčku přerušit a dát tak Komisi dostatek času na to, aby jej uvedla v soulad s novými projekcemi snižování spotřeby plynu a především se strategií REPower EU.

Oba projednávané návrhy spadají do balíku klimatické legislativy ‘Fit for 55’, jehož cílem snížit emise EU do roku 2030 o 55 % (oproti roku 1990) a dovést Evropskou unii do roku 2050 k uhlíkové neutralitě. Úternímu zasedání Rady EU pro dopravu, telekomunikace a energetiku  předsedal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Postoje, které dnes evropští ministři a ministryně pro energetiku přijali, bude Rada EU obhajovat během následných trialogů. V nich bude hledat shodu na finálním znění těchto nařízení s Evropským parlamentem a Evropskou komisí.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down