ZEVO si budou muset nakupovat emisní povolenky

V rámci balíčku Fit for 55 schválili poslanci Evropského parlamentu zařazení zařízení na energetické využití odpadů do systému EU pro obchodování s emisemi (ETS). Jejich provozovatelé tak budou muset od roku 2026 nakupovat povolenky, které pokryjí vypouštěné emise CO2.

Posouzení dopadů je nutné

Po celé Evropě se nachází více než 500 zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO), která dále využívají nerecyklovatelný odpad, který jiným způsobem nelze využít. V ZEVO se odpad přeměňuje na teplo a elektřinu, kterou jsou zásobovány domácnosti a průmysl. Většina provozovatelů těchto zařízení je zastřešena v organizaci CEWEP (Konfederace evropských zařízení na energetické využití odpadu).

CEWEP považuje stanovisko přijaté Radou za rozumné a komplexní. Přesto je podle výkonné ředitelky nutné před přijetím legislativních kroků zpracovat posouzení dopadů a ne jen vyhodnotit vedlejší účinky opatření, jak to navrhl Parlament. „Je to jediný nástroj, který by mohl stanovit, zda zahrnutí energetického využití odpadů do ETS je tím správným řešením pro celý sektor odpadového hospodářství EU,“ říká Ella Stenglerová, ředitelka CEWEP.

Podle sdružení Parlament v konečném stanovisku argumentuje tím, že recyklace je již do systému obchodování s emisními povolenkami zahrnuta, proto je nutné zahrnout i spalovny odpadů, abychom dosáhli udržitelného nakládání s odpady v souladu s hierarchií odpadů.

Recyklační zařízení ovšem do systému EU ETS zahrnuta nejsou. "Už dlouho CEWEP argumentuje tím, že na odpadový sektor je třeba se dívat jako na celek. Zařazení pouze jedné možnosti nakládání s odpady, spalování, do systému s emisními povolenkami by mělo obrovský dopad na celý systém nakládání s odpady. To je potřeba vyhodnotit," uvádí Stenglerová.

Dvojí“ daň za spalování

Evropská asociace odpadového hospodářství a environmentálních služeb (FEAD) ještě před hlasováním Evropského parlamentu také kritizovala, že Parlament nečeká na výsledky posouzení dopadů. Podle asociace by opatření mohlo vést ke dvojímu zdanění emisí.

/Zdroj: Průmyslová ekologie/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down