19.07.2023 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpráva ukazuje význam skladování energie

Mezinárodní agentura pro obnovitelné zdroje (IRENA) v červnu vyzvala ke zvýšení globálních ambicí v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE). Každoroční celosvětové investice do technologií umožňující transformaci energetiky se musí do roku 2030 ztrojnásobit, aby byly splněny závazky Pařížské dohody o klimatu. IRENA ve zprávě poukazuje na důležitost skladování energie, které hraje významnou roli při plnění těchto ambicí.

Podle vydané zprávy agentury IRENA je zapotřebí každoročně až do roku 2030 navyšovat kapacitu OZE průměrně o 1000 GW kapacity a výrazně zvýšit jejich využití. Zpráva zdůrazňuje potřebu lepší infrastruktury v oblasti skladování energie. „Není překvapením, že akumulace hraje zásadní roli v plnění požadavků pro rozvoj OZE. Vybudování infrastruktury přispěje k celkové flexibilitě energetického trhu. Česko se musí zapojit co nejdříve,“ uvedl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ a předseda představenstva Solární asociace Jan Fousek.

AKU-BAT CZ dlouhodobě upozorňuje na nastavení legislativních úprav v oblasti akumulace energie, kde je Česká republika oproti dalším evropským zemím pozadu. „V Česku dochází k rozvoji OZE a pozitivnímu vnímání zejména fotovoltaiky, alechybí legislativa i kapacita úložišť, která je důležitá k uchování energie z nestabilních zdrojů. Musímezačít využívat co nejvíce možných technologií ukládání energie, ať už krátkodobé nebo dlouhodobé. Trh je na to připraven. Kromě velkých bateriových systémů se počítá také s výrobou zeleného vodíku z přebytků výroby z OZE, který lze uchovat pro další využití v energetice, průmyslu či pro rozvoj vodíkové mobility,“ řekl Jan Fousek.

Celosvětové investice do OZE dosáhly podle IRENA v loňském roce 500 miliard dolarů, což je zhruba jedna třetina potřebných investic pro každý rok. Mezinárodní agentura zároveň vybízí, aby investice směřované do fosilních paliv, byly přesměrovány do rozvoje obnovitelných zdrojů a posílení jejich stability a flexibility, pro což je akumulace nezbytná.

(Zdroj: AKU-BAT CZ)*

Foto archiv/Solární novinky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down