Brněnská solární elektrárna letos sedmkrát zvětší výkon

Městská společnost SAKO Brno SOLAR, která se zabývá instalací fotovoltaických panelů na střechy budov ve vlastnictví města, hodlá podle plánu letos připojit do distribuční sítě 47 střešních elektráren o celkovém výkonu 1,7 MWp. Solární elektrárna o dnešním výkonu 300 kWp se tak rozroste hned sedminásobně.

„Letos budeme soutěžit tři realizační balíčky instalací fotovoltaických výroben. Nejprve dva o 40 výrobnách v celkovém výkonu 1 214 kWp a poté balíček sedmi výroben o celkovém výkonu 375 kWp. Půjde zejména o střechy základních škol, zdravotnických i sportovních zařízení a také administrativních budov v majetku města,“ říká René Černý, předseda představenstva SAKO Brno SOLAR. Dále firma plánuje osadit dalšími panely osm již zhotovených elektráren. Jejich výkon se tak více než zdvojnásobí.

Tři instalační balíčky

Soutěž na výběr dodavatele prvních dvou instalačních balíčků začne v nejbližších dnech. Plánované výrobny mají kompletně hotovou projektovou dokumentaci a přislíbenou dotaci z programu Res+ Modernizačního fondu.

Třetí balíček se podle René Černého bude realizovat systémem tzv. Design&Build, kdy realizační firma za předem domluvených podmínek zkompletuje projektovou dokumentaci, vyřídí dotační titul, přičemž SAKO Brno SOLAR bude dohlížet na dodržování harmonogramu a realizačních postupů. Vedle toho bude pokračovat příprava na instalace dalších výroben.

„Projektovou dokumentaci včetně schválené dotace máme hotovou pro 40 střech ve vlastnictví města a pro dalších 40 ji dokončujeme,“ informuje Černý.

Tahoun komunitní energetiky

Instalací těchto fotovoltaických výroben skončí první fáze projektu brněnské solární elektrárny na střechách domů. Celkem chce Brno do konce roku 2027 osadit zhruba 220 střech ve svém majetku. Solární elektrárna by pak ročně vyráběla okolo 12,5 Gwh elektřiny. Vytipovaných 220 střech je prověřených z hlediska stavebnětechnického stavu, či například z hlediska osvitu.

„Pracujeme na tom, aby Brno bylo tahounem komunitní energetiky. Máme kompletně profinancovanou a projektově pokrytou první fázi projektu a nevzdáváme se vize synergicky, spolu s dalšími městskými společnostmi, pracovat na efektivním zajišťování energetických potřeb města, a hlavně na získávání energetické soběstačnosti jihomoravské metropole,“ uzavírá René Černý.*

Foto archiv/SAKO Brno Solar

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down