Distributor bezdůvodně odmítá připojení lokální soustavy?

Společnost VČE LDS, která se zaměřuje na výstavbu lokálních distribučních soustav (LDS), čelí v Praze opakovanému odmítání distributora o připojení k hladině vysokého napětí. Volnou kapacitu pro připojení distributor má, jak prokázalo kontrolní šetření Energetického regulačního úřadu. Nejde přitom o ojedinělý případ – podobnou zkušenost mají i další investoři na území Prahy. Uvádí to advokátka Anna Francová z kanceláře Frank Bold Advokáti, která VČE LDS právně zastupuje. 

Na problém firma narazila při přípravě LDS pro projekt bytové výstavby, kterou plánovala připojit do distribuční sítě na hladině vysokého napětí. To je zcela zásadní pro dobíjení elektromobilů, které mělo být součástí projektu a pro něž je připojení na vysoké hladině nutné. „Lokální distribuční soustava má také oproti přímému připojení do sítě několik benefitů – její výstavba je rychlejší a zajišťuje odběratelům komplexní servis. Pro obyvatele plánovaných domácností je tedy jednoznačně výhodnější. Jsme tedy v tomto ohledu pro distributory konkurencí. Přesto jsme na takový, zřejmě finančně motivovaný, odpor k připojení na hladině vysokého napětí, jako vidíme ze strany PREdistribuce, zatím nikde nenarazili,” uvedl Martin Darius, jednatel VČE LDS.

V květnu v roce 2021 proto VČE LDS o takové připojení požádala regionálního distributora, společnost PREdistribuce. Ta to však odmítla s tím, že je možné připojení pouze na hladině nízkého napětí a že na hladině vysokého napětí nemá pro připojení volnou kapacitu. 

„Aby však bylo možné jakýkoliv projekt připojit na hladinu nízkého napětí, je nutné mít kapacitu primárně na hladině vysokého napětí, proto zdůvodnění jednoduchým konstatováním, jako v tomto případě, neobstojí, a je zřejmé, že ve skutečnosti jde především o finanční motivaci distributora,” uvedla advokátka Anna Francová z kanceláře Frank Bold Advokáti, která VČE LDS právně zastupuje. 

To jasně ilustruje rozdílná výše připojovacích poplatků, které by musela společnost VČE LDS uhradit PREdistribuci u hladin připojení vysokého a nízkého napětí. Pokud by se plánovaný projekt připojoval na hladině vysokého napětí, uhradí VČE LDS oprávněné náklady za připojení 1000 Kč/1 kW. V tomto případě jde o zajištění příkonu o hodnotě 500 kW, celková platba by tedy dosahovala 500 000 korun.

Pokud by však bylo nutné tento projekt asi o 180–230 bytových jednotkách, připojit na hladinu nízkého napětí, respektive pokud o připojení bude místo navrhovatele žádat developer a LDS nevznikne, vzroste platba PREdistribuci na 3 496 000 Kč (výpočet na základě přílohy č. 8 k vyhlášce č. 16/2016 Sb.). Celkový rozdíl ve prospěch PREdsitribuce je tedy téměř 3 miliony korun. 

ERÚ potvrdil volnou kapacitu v síti

S rozhodnutím k nízké hladině napětí společnost VČE LDS nesouhlasila a po několika neúspěšných jednáních se zástupci distributora podala v prosinci 2021 žádost o prošetření tvrzení PREdistribuce k Energetickému regulačnímu úřadu. Z kontrolního šetření následně vyplynulo, že distributor volnou kapacitu k připojení na hladině vysokého napětí má a při vyřizování žádosti porušil pravidla připojení definovaná energetickým zákonem. 

PREdistribuce přesto takové připojení stále odmítá a trvá na svém původním stanovisku. Řešení připojit VČE LDS na hladinu nízkého napětí je pro ni totiž ekonomicky výhodnější.

O tom, že pokud distributor na vysoké hladině volnou kapacitu má, musí projekt připojit, rozhodl loni v prosinci také Energetický regulační úřad. Proti tomu podala PREdistribuce rozklad a spor proto pokračuje dál. 

Situaci zkomplikovala novela Lex OZE 2

Je možné, že rozhodující bude pro spor novela energetického zákona Lex OZE 2, která je účinná od letošního ledna. Nově a zcela neodůvodněně dává distributorovi právo určit hladinu napětí pro připojení záměru a získat tak absolutní vliv při rozhodování o tom, na jaké hladině projekt připojí. 

 „Cílem novely jistě nebylo měnit výchozí principy připojování nových zařízení do distribuční soustavy. Evropské směrnice, které byly novelou implementovány, požadují zpřesnění stávající povinnosti distributorů odůvodnit odmítnutí připojení k distribuční soustavě. To je to jediné, co v tomto kontextu zmiňuje i důvodová zpráva. I nadále je tak výchozím pravidlem povinnost provozovatele distribuční soustavy připojit každého, kdo o to požádá a splňuje technické podmínky stanovené distributorem. Z toho vyplývá, že možnost jednostranného určení napěťové hladiny může cílit jen na situace, kdy z kapacitních nebo technických důvodů neexistuje možnost výběru mezi hladinou vysokého a nízkého napětí. Nové právo distributora určit napěťovou hladinu pro připojení je rovněž limitováno trvajícím zákazem diskriminovat žadatele o připojení. Na podrobnější výklad ERÚ stále čekáme,” uvedla Francová.

Red (Zdroj: Frank Bold)*

Provozovatel distribuční soustavy by měl připojit každého, kdo o to požádá a splňuje technické podmínky. Foto archiv/B2B Network News

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down