29.06.2022 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropa oslabuje klimatickou legislativu

Podle stanoviska sdružení Klimatická koalice a Centrum pro dopravu a energetiku také evropští ministři a ministryně životního prostředí (po Evropském parlamentu) v podstatě rezignují na cíl omezit nárůst globální teploty na 1,5 °C. Nejnovější jednání Rady pro životní prostředí v Lucemburku totiž nedokázalo posílit jednotlivé části klimatické legislativy Fit for 55 a přiblížit ji tomuto cíli z Pařížské dohody. Původní a nedostatečné návrhy Evropské komise z července 2021 naopak ještě oslabilo.

Evropská Rada pro životní prostředí se aktuálně shodla na společné vyjednávací pozici k několika zásadním částem balíku Fit for 55. Spory panovaly zejména v souvislosti s reformou systému obchodování s emisními povolenkami EU ETS a s nastavením Sociálního klimatického fondu, který má s náklady transformace pomoci domácnostem. Význam Sociálního klimatického fondu zdůraznila během jednání i česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, Česko ale jejími slovy podpořilo “kompromisní návrh” velikosti fondu. 

Společné stanovisko přijala Rada také v souvislosti s emisemi CO2 z automobilů, s cíli členských zemí EU pro emise, které nespadají do systému EU ETS, a s legislativou upravující využití půdy a krajiny, včetně lesnictví (LULUCF). Do dalšího vyjednávání v rámci trialogu vstoupí legislativa už pod českým předsednictvím.

- Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku říká: “Jednání mezi členskými státy se protáhlo do noci, což ukazuje, o jak důležité téma se jedná. Bohužel výsledný kompromis je slabší, než se očekávalo, a nepovede k dostatečnému snižování emisí. Největší spor byl ohledně nového finančního mechanismu - Sociálního klimatického fondu. Nakonec se ho podařilo prosadit, ale v omezenější podobě a s pozdějším nástupem, než byl původně navrhován. Zároveň také došlo k oslabení systému obchodování s emisními povolenkami a k promarnění příležitosti, jak skutečně snížit emise největších evropských znečišťovatelů.”

Už před tím se Rada ministrů a ministryň zodpovědných za energetiku shodla také na nových cílech pro obnovitelné zdroje (minimálně 40% podíl OZE v energetickém mixu EU do roku 2030) a pro energetickou účinnost (9 % oproti 2020) pro rok 2030. I energetické cíle byly Radou přijaty v podobě blízké tomu, co už v červenci loňského roku navrhla Evropská komise. Nereflektují tak ani potřebu zajistit nově energetickou bezpečnost Evropy v kontextu ruské agrese na Ukrajině, ani nový plán Evropské komise REPowerEU. Rychlejšímu dosažení nezávislosti na fosilních palivech a odolnosti vůči rostoucím cenám energií by odpovídaly spíše cíle ve výši 50 % (OZE), respektive 20 % (energetická účinnost).

- Jitka Martínková z Klimatické koalice říká: “Jednotlivé části Fit For 55 mají k dokonalosti stále daleko, od července přitom hlavní zodpovědnost za další jednání o finální podobě balíku přebírá Česko. Naše předsednictví by se nemělo stát cílem lobbistů ani přehlídkou českých národních zájmů. Úkolem České republiky bude vyjednat co nejsilnější klimatickou legislativu, která zajistí spravedlivou transformaci v souladu s doporučeními klimatických vědkyň a vědců.”*

(Zdroj: Klimatická koalice a CDE)

Foto archiv/Greenpeace

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down