Ve středu 26. února představí Evropská komise plán zvaný Clean Industrial Deal (CID) neboli Dohodu pro čistý průmysl. CID je evropskou odpovědí na otázku, jak v současném světě posílit konkurenceschopnost průmyslu, bezpečnost a soběstačnost, posílit technologický leadership a zároveň dekarbonizovat, respektive dále snižovat emise. Tým Fakt o klimatu připravil shrnutí Clean Industrial Dealu a zasadil jeho prvky do kontextu modelování vývoje české a evropské energetiky. Shrnutí se zaměřuje na tři oblasti důležité pro Česko – emisní povolenky, podporu jaderné energie a energetické propojování Evropy.
„CID je plán Evropské komise, který podobně jako Zelená dohoda není pro Evropu právně závazný,“ vysvětluje analytička Fakt o klimatu Kateřina Kolouchová. „Budou na něj ale navazovat konkrétní legislativní akty, které bude poté schvalovat Evropský parlament s Radou EU. CID tedy popisuje obecný směr, jímž se Komise vydává, a zároveň představuje základní „road mapu“ dalších a konkrétnějších kroků.“
CID se zaměřuje na snižování emisí v energeticky náročných průmyslových odvětvích, dále na rozvoj čistých technologií, posun k cirkulární ekonomice a posílení surovinové bezpečnosti Evropské unie. Zároveň zachovává současné cíle EU ve snižování emisí skleníkových plynů.
Vyhodnotit, co budou jednotlivé plánované kroky znamenat pro Česko, je nyní obtížné – zatím nejsou známy detaily připravovaných opatření. V obecné rovině lze ale chápat CID jako příležitost posílit v Česku ty průmyslové sektory, které potřebují významně snížit své emise a v souvislosti s tím procházejí transformací. Širší kontext pro část plánů CID nabízejí výsledky studií a modelování vývoje evropské elektroenergetiky, které nedávno zpracovali analytici Fakt o klimatu:
CID plánuje snížit cenu energie, nemění ale systém emisních povolenek. Proč a co to může znamenat pro Česko?
Jak souvisí snaha o udržení levné energie pro evropské domácnosti a průmysl se snižováním emisí vysvětluje Jan Krčál, analytik Fakt o klimatu: „Explicitním cílem CID je snižování ceny elektřiny pro evropský průmysl a domácnosti. Zároveň ale plán nepočítá se změnami systému emisních povolenek. Zachovává tedy „klimatická opatření“, která zvyšují cenu spalování fosilních paliv, a zároveň představuje jiné nástroje, jež by měly snižovat konečnou cenu elektřiny. Fosilní zdroje energie tak budou na evropském energetickém trhu stále méně konkurenceschopné.“
„Jaký vliv může mít vysoká cena povolenky na Česko? Předpokládané rostoucí ceny emisní povolenky výrazně sníží konkurenceschopnost českých výrobců energie z uhlí na evropském trhu. V roce 2024 zpracoval tým Fakt o klimatu studii věnovanou dopadům rostoucích cen emisních povolenek na českou elektroenergetiku. Z provedeného modelování vyplývá, že růst cen povolenek na 100 € (v cenách roku 2022) by znamenal:
Silnou podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie doplňuje CID o princip technologické neutrality v zajišťování dostupné elektřiny. Jde o významnou změnu v přístupu EU k výrobě elektřiny (především) z jádra. Jedná se o reakci na pro jadernou alianci v rámci EU, jejíž součástí je dlouhodobě i Česko.
Ačkoli se CID přibližuje „projadenému“ postoji Česka, modelování Fakt o klimatu ukazuje, že rozvoj jaderných elektráren není bez ekonomických rizik. Z analýzy možných kroků vedoucích k nízkým nákladům na výrobu elektřiny v Česku v roce 2050, kterou tým Fakt o klimatu připravil na základě modelování evropské elektroenergetiky, plyne následující:
Rozvoj propojení přenosových soustav je v kontextu celkových nákladů energetiky relativně levné opatření a naopak snižuje náklady tím, že umožňuje lépe využívat elektřinu ze slunce a větru napříč Evropou (není pak potřeba tolik dražší elektřiny z řiditelných zdrojů). To platí i pro Česko, a proto bude v dalších dekádách rozhodující, zda se z rozvoje přenosových soustav napříč Evropou stane priorita (a zda bude v zahraničí úspěšný další rozvoj větrné energetiky). Podrobněji o tom mluví už zmíněná studie Cesty k čisté a levné elektřině v roce 2050.
/zr/*