11.08.2022 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Globální posun v ochraně klimatu?

Americký Senát schválil návrh zákona, který, podle členů Demokratické strany i prezidenta Joea Bidena, přinese pro Spojené státy americké (kromě jiného) zásadní pokles emisí skleníkových plynů. Soubor opatření míří do Sněmovny reprezentantů, kde má Demokratická strana většinu. Směřování zákona současně znamená i globální posun v ochraně klimatu.

Senát návrh zákona schválil v poměru 51 hlasů ku 50. Pro se vyslovilo všech 50 demokratů a rozhodující hlas přidala viceprezidentka Kamala Harrisová. Demokraté označili návrh zákona za největší investici do boje proti změně klimatu, která kdy byla v USA provedena, a předpokládá se, že do konce dekády pomůže snížit emise skleníkových plynů o zhruba 40 % oproti úrovni z roku 2005. Padesátka republikánských senátorů hlasovala proti. Republikáni plán odmítají, protože podle nich uškodí ekonomice a podpoří už tak vysokou inflaci. "Sněmovna by měla schválit návrh zákona o klimatických změnách, daních a lécích co nejdříve a já se těším na to, až ho budu moci podepsat," uvedl prezident Joe Biden v prohlášení vydaném po hlasování.
Zákon by měl v případě schválení zajistit vládě v příštích deseti letech v příjmech více než 700 miliard dolarů. Většinu této částky má zajistit zavedení minimálně 15procentní daně pro výdělečné korporace, v kombinaci s posílením daňového úřadu IRS. Schválení zákona také umožní vládnímu programu zdravotního pojištění Medicare vyjednávat o cenách léků s farmaceutickými společnostmi, což podle autorů návrhu státu ušetří další desítky miliard dolarů.
Zhruba 430 miliard dolarů z příjmů pak vláda použije pro své záměry, přičemž klimatická a energetická složka balíku vyčleňuje 374 miliard dolarů na finanční mechanismy, motivující firmy a občany ke snižování uhlíkových emisí (plán obsahuje například daňové úlevy pro výrobce solárních panelů nebo pro jednotlivce, kteří si koupí elektromobil a podobně). To by podle médií byla až dosud největší investice Washingtonu do boje proti klimatickým změnám.

Nigel Green, generální ředitel společnosti DeVere (globální firma pro finanční poradenství a správu aktiv) k tomu řekl: „Tento zákon zcela mění hru. Podporuje totiž naši předpověď učiněnou již na začátku roku 2020, že investice typu ESG (investice do životního prostředí, sociální oblasti a správy státu – Environmental, Social and Ggovernance) jsou megatrendem desetiletí. Legislativa, která je navržena tak, aby snížila emise uhlíku a přivedla spotřebitele k čistší energii, trvale posune největší světovou ekonomiku k zelenější budoucnosti. Expozice ESG v investičním portfoliu je nyní nezpochybnitelná.“

Společnost deVere se loni stala jedním z 18 zakládajících signatářů iniciativy Net Zero, podporované OSN. Jde o mezinárodní alianci globálních finančních společností, která pomáhá urychlit přechod na finanční systém s „nulovou čistou hodnotou“. Členství společnosti v alianci znamená, že je odhodlána sladit všechny relevantní produkty a služby tak, aby bylo do roku 2050 dosaženo nulové produkce škodlivých skleníkových plynů, a současně budou stanoveny smysluplné cíle do roku 2025.*

(Zdroje: Patria.cz a PriorConsults)

Foto archiv/ESG Clarity

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down