Klimatičtí aktivisté musí zaplatit 1550 eur za policejní náklady při protestu

Uhradit 1550 eur (37 700 Kč) musí v Rakousku čtveřice klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace) za náklady, které jejich zářijový protest vyvolal na straně policie. Uvedla to dnes agentura APA, podle níž aktivisté musí zaplatit i za nasazení policejního vrtulníku. Finanční tresty si dnes dalších pět aktivistů odneslo od soudů v Německu.

Čtveřice se 23. září v rámci širšího protestu za rychlé snižování emisí skleníkových plynů přilepila k jedné z důležitých silnic vedoucích rakouskou metropolí. Stejným způsobem protestují příznivci hnutí opakovaně i v sousední spolkové republice. Policie je v takových případech většinou odlepí, zadrží a po čase zase propustí.

Tentokrát ale k překvapení aktivistů dorazil po protestu i citelný účet. V Rakousku to totiž zákony umožňují v případech, kdy se někdo z hrubé nedbalosti vystaví nebezpečí ohrožujícímu jeho život či zdraví. A mezi takové chování podle APA patří i přilepení se k silně frekventované silnici.

Aktivisté považují účet za přehnaný. Zpochybňují například to, že kvůli nim musela policie skutečně nasadit vrtulník. Navíc na každého z protestujících byla podle nich na místě zhruba desítka policistů. "A to přesto, že se lidé z Poslední generace zásadně nebrání, neprchají a na požádání ukážou občanský průkaz," uvedl Florian Wagner z hnutí.

Policie ale oponuje, že třeba nasazení vrtulníku je v takových případech zcela běžné, aby bylo možné posoudit dopravní situaci a především najít objížďky pro řidiče sanitek. Také argumentuje tím, že musela použít speciální látku, aby protestující od silnice odlepila.

S trestem se musí smířit i pět aktivistů ze sousedního Německa. Kvůli blokování silnic jim dnes v několika procesech soudy v Berlíně a Mnichově vyměřily finanční tresty, z nichž nejvyšší dosáhl částky 1350 eur (32 900 Kč).

Mnichovský soudce dal sice trojici aktivistů, kteří před ním stanuli, za pravdu, že vlády světa dělají proti klimatickým změnám příliš málo. Aktivisté se podle něj ale zmýlili ve výběru prostředků, jakými své požadavky prosazují. V právním státě tak podle něj mohou činit jen politicky. Aktivisté svými protesty chtějí vyburcovat politiky i veřejnost, aby dělali více proti změnám klimatu. Podle vědců je totiž vzhledem k současnému vývoji nepravděpodobné, že se podaří oteplení planety do konce století udržet pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti předprůmyslovému období, což podle všeho bude mít dramatické následky pro celý svět.*

/ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down