29.07.2022 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Košické ocelárny sníží klimatickou stopu

Společnosti U. S. Steel Košice (USSK), ČEZ a ESCO Slovensko (společný podnik ČEZ ESCO a Slovenského plynárenského priemyslu) podepsaly memorandum o spolupráci na vytvoření strategického partnerství. Předmětem je analýza budoucích energetických potřeb USSK a spolupráce při zásobování oceláren bezemisní elektřinou z obnovitelných a jaderných zdrojů či zavádění energeticky úsporných opatření a opatření pro snižování klimatické stopy. ESCO Slovensko již nyní pracuje v Košicích na několika moderních energetických projektech.

Memorandum o spolupráci na vytvoření strategického partnerství podepsali na jedné straně Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ, a Martin Novák, člen představenstva ČEZ, a na straně druhé prezident U. S. Steel Košice Jim Bruno a viceprezidentka pro dceřiné společnosti a generální právní zástupkyně Elena Petrášková. Partneři se shodli na potřebě analýzy energetických potřeb košického provozu v oblasti energetických úspor a dlouhodobého zásobování energií.

„Chceme udržet košický provoz v první ocelářské lize a přispět k dekarbonizaci průmyslu na Slovensku. ČEZ a ESCO Slovensko by měli pomoci zabezpečit, že naše cesta k udržitelnému provozu bude efektivní, transparentní a postavená na bezemisních zdrojích energie a inovativních technologiích,“ říká prezident U. S. Steel Košice Jim Bruno.

„ČEZ a U. S. Steel Košice jsou společnosti plně odhodlané chránit klima a podnikat zodpovědně a udržitelně. ČEZ poskytuje klimaticky neutrální a úsporná řešení firmám v Česku, na Slovensku, v Německu i dalších státech střední Evropy. Dekarbonizace ocelářství je ale pro nás i pro celou Evropu novou výzvou a velmi důležitým úkolem. Jsme rádi, že jsme získali tak silného a stejně odhodlaného partnera jako U. S. Steel Košice. Konkrétní řešení bude pro košické ocelárny navrhovat ESCO Slovensko, naše společná dcera, kterou jsme založili s dalším silným hráčem – Slovenským plynárenským priemyslom,“ říká Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ.

„Na slovenském energetickém trhu jsme lídrem v oblasti efektivních, úsporných řešení ohleduplných k životnímu prostředí. Máme za sebou úspěšné zakázky např. pro nemocnice, bytové správy, ale i firemní klientelu. Partnerství s U. S. Steel Košice a společné projekty, kterými budeme naplňovat dnes uzavřené memorandum, však naše působení posouvají na novou úroveň,“ dodává Naďa Hartmann, generální ředitelka ESCO Slovensko.

ESCO Slovensko provede komplexní analýzu současného stavu energetiky v U. S. Steel Košice a její dceřiné společnosti Ferroenergy a na základě závěrů této analýzy navrhne řešení, která budou přinášet energetické úspory a sníží emise a náklady na energie.

ČEZ a ESCO Slovensko zejména provedou analýzu:

  • Spolupráce na inovativních a energeticky úsporných řešeních při potenciální realizaci některých dekarbonizačních projektů
  • Možnosti zásobování energeticky náročného provozu oceláren čistě bezemisní elektřinou z jaderných a obnovitelných zdrojů
  • Výstavbu nových obnovitelných zdrojů přímo v areálu oceláren
  • Zavedení dalších opatření na snižování emisí skleníkových plynů zvyšováním energetické účinnosti
  • Využití dotačních titulů pro všechna tato řešení.*

(Zdroj: ČEZ)

Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down