30.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nadějný začátek, chybí však důležité části

Experti na energetické právo z kanceláře Doucha Šikola advokáti hodnotí zahájené projednávání novely energetického zákona (Lex OZE II) v Poslanecké sněmovně jako důležitý krok k pravidlům na podporu lokální výroby z čistých zdrojů energie. V dalším legislativním procesu je však naprosto nezbytné zajistit, aby se součástí novely stala i právní úprava akumulace energie.

Návrh lex OZE II prošel Poslaneckou sněmovnou do druhého čtení drtivou většinou hlasů, což dává naději, že jeho projednávání nebude soubojem politických stran, ale spíše hledáním věcných řešení.

Úprava akumulace energie

V dalším legislativním procesu je však naprosto nezbytné zajistit, aby se součástí novely stala i právní úprava akumulace energie. Bez ukládání energie z obnovitelných zdrojů je další rozvoj bezemisní energetiky nemožný. Už nyní má v této věci Česko velké zpoždění.

“Ačkoliv se veřejná diskuse kolem tohoto návrhu týká většinou jen energetických společenství, považujeme za možná podstatnější část návrhu zákona, která umožňuje sdílet elektřinu mezi zákazníky bez nutnosti jakékoliv společenství zakládat. V praxi může jít o situace, kdy se dva sousedé složí na fotovoltaickou elektrárnu na střeše jednoho z nich, protože má vhodnou velikost nebo orientaci a o vyrobenou elektřinu se rozdělí,” říká k novele Vojtěch Krajíček z Doucha Šikola advokáti a dodává: “Pokud jde o energetická společenství, bude nutné nastavit taková pravidla jejich fungování, aby nebylo možné za ně vydávat komerční projekt a zároveň žádat o dotaci pro společenství.”

Zásadní pro definitivní podobu novely však bude dlouho očekávaná a nyní takřka nezbytná právní úprava ukládání elektřiny a agregace flexibility, tedy vyrovnávání výkyvů v síti v důsledku nerovnoměrné dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů, které jsme již měli dávno v souladu s požadavky evropských směrnic převzít do energetického zákona.

Služby pro sektor energetiky

Kancelář Doucha Šikola advokáti vznikla v roce 2015, avšak jednotliví členové týmu se věnují energetickému nebo obchodnímu právu už od roku 2010. Dnes jde pravděpodobně o jedinou pražskou kancelář, která své služby poskytuje téměř výhradně jen klientům ze sektoru energetiky. Partnery kanceláře jsou Pavel Doucha, Luděk Šikola a od roku 2020 také Robert Šulc. Společnost spolupracuje nebo je přímo členem či partnerem řady energetických oborových organizací, jako je Solární asociace, AKU-BAT CZ nebo CZ-Biom. Pavel Doucha je také člen představenstva Svazu moderní energetiky.

JiT (Zdroj: Doucha Šikola advokáti)*

Součástí novely musí být i právní úprava akumulace energie. Foto archiv/Energy-Hub
Součástí novely Lex OZE II musí být i právní úprava akumulace energie. Foto archiv/Energy-Hub
Kancelář Doucha Šikola advokáti poskytuje služby téměř výhradně sektoru energetiky. Foto archiv/DŠa
Kancelář Doucha Šikola advokáti dnes poskytuje služby téměř výhradně klientům ze sektoru energetiky. Foto archiv/DŠa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down