11.09.2023 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podíl přirozené obnovy lesů je nízký

České lesy jsou pouze zhruba z jedné dvacetiny tvořené přirozeně vzniklými porosty. Česká republika je navíc stále v čele žebříčku evropských zemí s největším podílem umělého zalesňování. A to přestože dle čerstvých dat v Česku roste i míra přirozené obnovy lesů, tedy obnovy nezaložené na umělém zalesňování lidmi, ale na spontánním výsevu semen.

Podle mezinárodního výzkumu State of the European Forests 2020 dosahuje Česká republika mezi sledovanými zeměmi zcela nejvyššího podílu uměle vysazených lesů: 95 procent. Tento podíl je ale příliš vysoký a takové lesy mohou hůře odolávat klimatické změně.

Hlavně umělé zalesnění

Uměle vysazené lesy v Evropě průměrně tvoří jen 29 procent. Naopak celých 143 milionů hektarů neboli 66 procent všech evropských lesů je vzniklých přirozenou obnovou nebo zarůstáním. I přestože aktuální data z České republiky ukazují, že loni byla pětina celkového zalesnění přirozená, stále jsme s 80 procenty umělého zalesňování lesů nepřehlédnutelnými rekordmany. Podíl lesů vzniklých zalesněním původní lokality s umělými výsadbami přesahujících 60 procent lze najít jen v osmi evropských zemích, jmenovitě České republice, Polsku, Belgii, Dánsku, Islandu, Irsku, Nizozemí a Velké Británii.

Vliv klimatické změny

Špatný zdravotní stav českých lesů dlouhodobě podlamují nejen emise znečišťujících látek a nevhodná druhová skladba, ale právě i dopady umělého vysazování lesů, které u nás vede ke stejnověkým a druhově fádním porostům. Ty následně bývají oslabené a často se rozpadají, uměle vysázené lesy také nedokáží efektivně čelit probíhající klimatické změně.

Právě proto Hnutí DUHA v září tohoto roku předloží Ministerstvu zemědělství Plán pro zdravé lesy, který představí změny nezbytné k tomu, abychom českou lesní krajinu připravili na další oteplování a udrželi ji ekologicky i hospodářsky vyváženou.

Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, tomu řekl: „Musíme zabránit tomu, aby se nynější příležitost promrhala tím, že se na rozpálené holiny vysazují další málo odolné lesy či dokonce smrkové monokultury, které zajdou suchem. Potřebujeme plán pro zdravé lesy. Ministr Výborný by měl urychleně do mezirezortního řízení předložit novely mysliveckého a lesního zákona, a začít tak skutečně pomáhat českým lesům.”*

Ašr (Zdroj: Hnutí DUHA)

Přirozeně obnovené lesy lépe odolávají klimatické změně. Foto /ČMMS
Přirozeně obnovené lesy lépe odolávají klimatické změně. Foto archiv /ČMMS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down