02.08.2022 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sektor OZE zvládá globální výzvy

Globální investice do obnovitelné energie (zejména sluneční a větrné) dosáhly v první polovině roku 2022 celkové výše 226 miliard USD, což představuje nový rekord za prvních šest měsíců roku. Nárůst investic odráží zrychlení poptávky po dodávkách čisté energie pro řešení probíhající globální energetické a klimatické krize. Uvádí to nová zpráva Renewable Energy Investment Tracker 2H 2022, zveřejněná společností BloombergNEF (BNEF).

Investice do nových velkých a malých solárních projektů vzrostly na rekordních 120 miliard USD, což je o 33 % více než v první polovině roku 2021. Financování větrných projektů vzrostlo o 16 % oproti 1. pololetí 2021 na 84 miliard USD. Oba sektory byly v poslední době ohroženy rostoucími vstupními náklady na důležité materiály, jako je ocel a polysilikon, stejně jako narušením dodavatelského řetězce a rostoucími náklady na financování. Aktuální čísla však naznačují, že apetit investorů je silnější, než kdy jindy, a to částečně i kvůli velmi vysokým cenám energií, které jsou v současnosti vidět na mnoha trzích po celém světě.

Jednou kategorií, která zaznamenala pokles investic, byly emise veřejných akcií. Po velmi silném prvním pololetí v roce 2021 se emise na veřejném trhu pro společnosti využívající obnovitelné zdroje energie v 1. pololetí 2022 snížily o 65 % v celkové výši 10,5 miliardy USD. Hodnota za 2. čtvrtletí, se ziskem 3,9 miliardy dolarů, je nejnižší čtvrtletní součet od 2. čtvrtletí 2020.

Zpráva The Renewable Energy Investment Tracker shrnuje sledování globálních investic do obnovitelné energie ze strany BloombergNEF do 1. pololetí 2022 včetně a zahrnuje jak investice do projektů, tak firemní fundraising. Kromě rozmachu projektových investic bylo první pololetí také svědkem historického rekordu v investicích rizikového kapitálu a soukromého kapitálu do obnovitelných zdrojů a skladování energie, přičemž se získalo 9,6 miliardy dolarů – o 63 % více než v předchozím roce.

Albert Cheung, vedoucí analýzy v BloombergNEF, řekl: „Tvůrci politik stále více uznávají, že obnovitelná energie je klíčem k odblokování cílů energetické bezpečnosti a snížení závislosti na nestálých energetických komoditách. Navzdory problémům, především inflaci v oblasti nákladů a krizi v dodavatelských řetězcích, poptávka po čistých zdrojích energie nikdy nebyla vyšší a očekáváme, že globální energetická krize bude i nadále působit jako akcelerátor přechodu na čistou energii.“

(Zdroj: BloombergNEF)

Foto archiv/WinSolEnergy

Graf: Globální nové investice do obnovitelné energie: APAC (Asie, Pacifik), EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika), AMER (Amerika). Zdroj: BloombergNEF

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down