Vyhlášeny nejlepší projekty na adaptaci

V Praze byli vyhlášení vítězné projekty adaptace na klimatickou změnu. Soutěž pořádá Nadace Partnerství v soutěži Adapterra Awards. Projektem adaptace na klimatickou změnu zvolili lidé obnovu lesoparku Čertova Rokle v Brně Lesné, v kategorii Volná krajina vyhrál projekt Regenerace půdy a krajiny Jagava Permafarmy. Odborná porota také ocenila například ekologickou vozovnu tramvají nebo udržitelné pasivní bytové domy.

Nadace Partnerství již pět let oceňuje projekty, které pomáhají postupně připravit českou krajinu a města na sucho, vlny horka či přívalové deště. V posledních letech však zdejší zeleni dávaly zabrat extrémní sucha spojená s vysokými teplotami

Komplexní řešení obnovy

Projekt obnovy lesoparku Čertova rokle v Brně Lesné vyhrál kromě Ceny sympatie i kategorii Zastavěná území. Lesopark Čertova rokle je důležitou ucelenou zelenou plochou v severní části Brna na sídlišti v Lesné. Projekt představuje komplexní přístup řešení obnovy důležité plochy zeleně na základě mnoha provedených průzkumů a kooperace odborníků.

V kategorii Volná krajina vyhrál projekt Regenerace půdy a krajiny Jagava Permafarmy. Podle poroty se jedná o vzácný příklad využití progresivních metod ekologického zemědělství. Zvláště cenný a ojedinělý je důraz na zlepšení kvality půdy.

Vzory pro další realizace

Projekty do soutěže přihlašují obce, jednotlivci, firmy i organizace, následně je hodnotí odborná porota. Nadace ve spolupráci s odborným garantem Integra Consulting následně shromažďuje v databázi příběhy všech kvalitních nápadů a řešení. Ty mohou sloužit jako vzorové realizace pro další projektanty, stavebníky či zastupitele obcí. Soutěž zakončila výroční konference, kde tématem bylo posílení ochrany stromů ve městě.

Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 115 projektů, ve finále vybírala porota z 21 projektů. Za vítězství v jednotlivých kategoriích získali zástupci projektů finanční i věcné ceny. Celkové výsledky ročníku 2023 jsou na adrese: Ročník 2023–Adapterra Awards.

Ašr (Zdroj: Týdeník Zemědělec)

Projekt obnovy lesoparku Čertova rokle v Brně Lesné. Foto archiv/Nadace Partnerství/Vojta Herout

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down